Nie dzielił, a łączył, działał we wszystkich większych organizacjach w Wolnym Mieście Gdańsku, wszędzie gdzie potrzebna była aktywna osoba, tam pojawiał się on. Elegancki i przystojny pan z wąsami. Franciszek Kręcki – patron roku 2018 na Pomorzu.
Na jednym ze zdjęć, najczęściej pojawiających się w rozmaitych źródłach, widzimy Franciszka Kręckiego jako przystojnego, łysego mężczyznę, z wąsami, zawsze w garniturze. Bo taki miał elegancki fach – był prawnikiem i bankowcem. Kręcki był przedstawicielem ludności miejscowej – był Kaszubem. Zależało mu na tym, aby interesy polskie – przede wszystkim gospodarcze – w Gdańsku były silnie reprezentowane.
Franciszek Kręcki przychodzi na świat 16 kwietnia 1883 r. w Borzestowie koło Chmielna w powiecie kartuskim w znanej z działalności społeczno-kulturalnej i gospodarczej kaszubskiej rodzinie Konstantego Kręckiego. Lata szkolne spędził w Kościerzynie, dokąd przeprowadziła się jego rodzina.
W latach zaboru pruskiego Kręcki uczył się w gimnazjum w Kościerzynie, a potem w Chełmnie, gdzie działał w tajnej organizacji filomackiej. Po zdaniu matury studiował prawo w Berlinie, Królewcu i Heidelbergu, pełniąc rolę duchowego przywódcy polskich studentów pochodzących z Pomorza. Stopień doktora praw uzyskał na renomowanym Uniwersytecie im. Carola Ruperta w Heidelbergu.
Gdańsk, rok 1907. Rozpoczął pracę w polskiej firmie zbożowej „Ceres”. Ślady jej działalności można bez problemu odnaleźć jeszcze dziś, co słyszymy w audycji.
W roku 1912 był współorganizatorem Zjazdu Młodokaszubów w Gdańsku. Hasło ruchu brzmiało Co kaszubskie, to polskie – wyrażało to myśl, iż wbrew różnicom językowym, stanowią niewyodrębnioną część narodu polskiego ugruntowaną wspólną historią, kulturą oraz religią.
Franciszek Kręcki działa na rzecz Polonii Gdańskiej w Wolnym Mieście Gdańsku. Jego ideą fix było powołanie do życia Domu Polskiego – ważnego ośrodka życia społecznego i kulturalnego.
Bankowiec, prawnik, zaangażowany w polskie biznesy, organizacje polonijne. Jego życie nie mogło się zakończyć inaczej. Policja niemiecka aresztowała go już 1 września 1939 roku. W styczniu 1940 roku Kręcki został przewieziony do Obozu Sztuthof, gdzie został rozstrzelany 11 stycznia.
Franciszek Kręcki za działalność w Organizacji Wojskowej Pomorza został odznaczony w 1924 r. orderem Virtuti Militari, zaś za działalność społeczno-narodową – Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta. Jego imieniem została nazwana po II wojnie światowej jedna z ulic w Gdańsku – Oliwie.
Na audycję zaprasza Magda Świerczyńska-Dolot.