Dyskryminowanie środowisk katolickich, nieprawidłowości przy organizacji i prowadzeniu Modułu Ekspertów nad Modelem na rzecz Równego Traktowania w Gdańsku oraz propagowanie ideologii gender. To zarzuty części obserwatorów i uczestników panelu obywatelskiego, którzy wezwali prezydenta Gdańska do naprawienia nieprawidłowości.
– Panel został zdominowany przez środowiska LGBT, to dyskryminacja tych osób jest problemem głównie przedstawianym i też na tym skupiają się prace całego modułu, głównie ze względu na to, że osoby, które prowadzą, są osobiście zaangażowane w tę sprawę – uważa Monika Baran, obserwatorka modułu, która reprezentuje Ruch Światło-Życie i partię Porozumienie.
HETEROSEKSUALNI KATOLICY DYSKRYMINOWANI?
– W tej grupie to my, heteroseksualni katolicy jesteśmy mniejszością i jesteśmy absolutnie dyskryminowani. Ze względu na to, że nie jesteśmy informowani o kolejnych spotkaniach, uczestnicy, którzy zostali zakwalifikowani jako przedstawiciele środowisk katolickich nie są informowani o spotkaniach grup przesłankowych, które się odbywają. Kolejne osoby, które zostały z tych środowisk zgłoszone, zostały w ogóle wykluczone z tych prac – mówi Baran. – Głos jest udzielany w bardzo chaotyczny sposób, czas na dyskusję jest skracany i nagle pojawiają się głosowania. Nie jesteśmy informowani o tym kiedy, w jakim czasie i co będzie poddane pod głosowanie. Głosowania nie są przygotowane, nie jest opracowana lista uczestników, którzy będą głosować – zaznacza.
– Oczywiście oczekujemy, że zostaną skorygowane te prace w taki sposób, żeby wszyscy eksperci mogli się swobodnie wypowiedzieć i żeby te spotkania przeprowadzane były w sposób konstruktywny i przejrzysty – dodaje Adam Chmielewski, uczestnik panelu, reprezentujący Ruch Światło-Życie.
NIE JEDYNY ZARZUT
Zdaniem Chmielewskiego „próbuje się przepchnąć Europejską Kartę Równości, która jest niezgodna z obowiązującym w Polsce prawem. Jasno, we wstępie do karty, napisane jest, że będzie promować gender”.
Fot. Radio Gdańsk/Daniel Wojciechowski
Moduł Ekspertów nad Modelem na Rzecz Równego Traktowania w Gdańsku to forma panelu obywatelskiego. Zadaniem jego uczestników i obserwatorów jest wypracowanie zasad oraz organizacji i instytucji, którym bliska jest idea upowszechniania praw człowieka i przeciwdziałania dyskryminacji.
dw/mk