Pomorskie coraz popularniejsze wśród obcokrajowców spoza Unii Europejskiej. Ci szukają tutaj nie tylko pracy, ale chcą związać swoją przyszłość z regionem. W związku z tym, występują do wojewody pomorskiego o przyznanie zezwolenia na pobyt czasowy lub stały.
– Statystyki jednoznacznie pokazują wzrost zainteresowania naszym województwem. W tym momencie aktywnych decyzji pobytowych mamy 10 775, z czego ponad 6584 to zezwolenia na pobyt czasowy, a 3768 to zezwolenia na pobyt stały – mówi Małgorzata Sworobowicz z Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.
DWUKROTNIE WIĘCEJ
W sumie, w zeszłym roku, wojewoda pomorski wydał prawie dwukrotnie więcej zezwoleń na pobyt stały i połowę więcej zezwoleń na pobyt czasowy, niż miało to miejsce w 2016 roku. Dane wyglądają następująco:
– zezwolenia na pobyt czasowy – 4885 (co stanowi wzrost o 48 proc. względem roku 2016);
– zezwolenia na pobyt stały – 827 (co stanowi wzrost o 193 proc. względem roku 2016);
– zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE – 47 (co stanowi 4 proc. wzrost względem roku 2016).
PRACA, RODZINA, NAUKA
Jak wyjaśnia Katarzyna Baranowicz, kierownik oddziału do spraw legalizacji pobytu cudzoziemców w Urzędzie Wojewódzkim, okoliczności, na które cudzoziemcy najczęściej powołują się, ubiegając się o zezwolenie na pobyt czasowy, jest wykonywanie pracy w Polsce. Kolejne, to względy rodzinne oraz pobieranie nauki w Polsce. Do tej ostatniej grupy zaliczają się także studenci. W przypadku zezwolenia na pobyt stały, najczęstszym powodem ubiegania się o takie zezwolenie, jest posiadanie polskiego pochodzenia oraz posiadanie Karty Polaka.
DŁUŻSZY CZAS OCZEKIWANIA
Z powodu rosnącej liczby wniosków, wydłuża się także czas ich rozpatrywania. Postępowanie o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy nie powinno trwać dłużej niż 2 miesiące, zaś w przypadku zezwoleń: na pobyt stały oraz na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej – 3 miesiące. Z powodu ciągłego wzrostu liczby prowadzonych postępowań i braku kadry, postępowania, w szczególności, dotyczące zezwoleń na pobyt czasowy, nierzadko trwają dłużej niż pół roku.
TRZY LATA LUB CZAS NIEOZNACZONY
Zezwolenie na pobyt czasowy wydawane jest na maksymalnie 3 lata. Natomiast zezwolenia na pobyt stały i długoterminowego rezydenta Unii Europejskiej, wydawane są na czas nieoznaczony. Mogą je otrzymać, między innymi, małżonkowie obywateli polskich czy posiadający polskie pochodzenie lub Kartę Polaka. Najliczniejszą grupę osób, składających podania o zezwolenia pobytowe, stanowią Białorusini i Ukraińcy.
Daniel Wojciechowski/mk