Dziś Dzień Zakochanych. Małżonkowie zazwyczaj noszą obrączki jako symbol ich miłości. W Polsce, zakładając go na serdeczny palec prawej dłoni odwołują się, najczęściej nieświadomie, do naszej historii.
– Jeżeli pary nakładają sobie obrączki, to zazwyczaj na prawą dłoń – mówi kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Gdańsku Grażyna Gorczyca. Dodaje, że w Polsce nie mamy przepisów prawa, które regulowałyby procedurę wymiany obrączek i ich noszenia. – Zdajemy się tu wyłącznie na tradycję – podkreśla urzędniczka.
GENEZA W XIX WIEKU
Biorąc ślub w kościele, musimy mieć obrączki. – Narzeczeni udzielają sobie Sakramentu Małżeństwa, po czym kapłan błogosławi związek i obrączki. Wtedy zwraca się do nowożeńców tymi słowami: Na znak zawartego małżeństwa nałóżcie sobie obrączki – mówi ks. Marcin Blok.
W czasie ślubu kościelnego ksiądz jednak nie wskazuje, na którą dłoń należy włożyć symbol miłości. – To ciekawy relikt naszej historii – wyjaśnia zwyczaj nakładania obrączki na prawą rękę Przemysław Rey, kierownik Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Jaki? Posłuchaj materiału Marzeny Bakowskiej: