Rondo upamiętniające sopockie „Sokoły” i fragment ulicy imienia Józefa Golca. Sopoccy radni uhonorowali w ten sposób organizację sportową i znanego społecznika. Pomysł, by skrzyżowanie u zbiegu ulic. F. Chopina i T. Kościuszki w Sopocie mianować „Rondem Towarzystwa Gimnastycznego Sokół” wyszedł od artystki Rosvity Stern. Zebrała ona 250 podpisów w tej sprawie wśród mieszkańców.
KRZEWIŁA POSTAWY PATRIOTYCZNE
Organizacja odegrała dużą rolę w propagowaniu zdrowego stylu życia i krzewieniu postaw patriotycznych. Jej członkowie niejednokrotnie padali ofiarami represji w czasach zaborów.
– Mamy w tym roku stulecie niepodległości i to się tak pięknie wpisuje w nadanie nazwy rondu, zwłaszcza, że „Sokół” obrał sobie za patrona Tadeusza Kościuszkę. Przy ulicy Kościuszki jest też sala gdzie ćwiczyły „Sokoły”, a obok urzędu znajduje się pomnik martyrologii mieszkańców Sopotu – mówiła Rosvita Stern.
ROZSZERZONA NAZWA
Radni zgodzili się na nazwę, ale uchwała przeszła z autopoprawką, która rozszerzyła nazwę – na Rondo Polonii Sopockiej, Towarzystwa Gimnastycznego Sokół.
Sopoccy radni zmienili też nazwę fragmentu ulicy 3 Maja. Jej część – przy Szkole Podstawowej nr 8 będzie nosić imię Józefa Golca, zasłużonego dla Sopotu pedagoga i społecznika. Z inicjatywą wyszła grupa absolwentów i szkoła.
Józef Golec był nauczycielem plastyki, propagował harcerstwo i turystykę. Był także esperantystą, autorem książek i twórcą ekslibrysów. Oprócz Sopotu popularyzował także rodzinny Cieszyn. Zmarł w sierpniu 2017 roku w Sopocie.
Aleksandra Nietopiel/mar