Sopot stawia na solanki i poszerza funkcje uzdrowiskowe miasta. Przy Sopockim Klubie Żeglarskim będą mogły powstać baseny solankowe, tereny do rekreacji a także nowa zieleń.
Obszar, o którym mowa zajmuje powierzchnię 1,1 hektara. W tej chwili znajduje się tam mini golf i parking SKŻ. Nowy plan zagospodarowania, przyjęty przez radnych umożliwia dla tego terenu prowadzenie funkcji sportowych lecznictwo uzdrowiskowe, rekreację i wypoczynek oraz powstanie basenów solankowych i zieleni.
MA SŁUŻYĆ W PODREPEROWANIU ZDROWIA
– Chcielibyśmy, żeby na tym terenie powstał obiekt, który będzie służył ludziom w podreperowaniu zdrowia. Mówimy przede wszystkim o alergiach, chorobach skóry, układu oddechowego i chorobach narządów ruchu. Te choroby są leczone między innymi przez Fundację Sport na Zdrowie, która też ma budować obiekt ale w innym miejscu, jak i przez Szpital Reumatologiczny – mówił prezydent Sopotu Jacek Karnowski.
Jak zauważył, miejsca gdzie wykorzystywana jest solanka są bardzo obłożone, stąd potrzeba wytyczania nowych pod takie właśnie działania. Solanka to wyjątkowa kopalina o właściwościach nie mniejszych niż Morze Martwe – wciąż jest niewystarczająco wykorzystywana – twierdzi prezydent. Dlatego przygotowujemy nowe tereny, by móc prowadzić inwestycje zgodne z wykorzystaniem solanki i przy okazji rozpowszechniać to dobro – dodał.
CZAS NA INWESTORA
Kolejnym krokiem miasta będzie znalezienie inwestora, który zdecyduje się na prowadzenie uzdrowiskowo-rekreacyjnej działalności w tym miejscu.
Solanka sopocka wykorzystywana jest w Szpitalu Reumatologicznym, gdzie znajduje się basen solankowy oraz na terenie Sopockiego Klubu Żeglarskiego. Korzysta z niej też Camping Sopot 34, gdzie mieści się solankowe jacuzzi i sanatorium Leśnik oferujące kąpiele solankowe. W planach jest powstanie kolejnego basenu solankowego w ramach ośrodka, który zbuduje Fundacja Sport na Zdrowie.
Aleksandra Nietopiel/mar