Braki kadrowe w Inspektoracie Weterynaryjnym w Pomorskiem. Najwięcej wakatów jest w powiatach Kartuskim, Bytowskim, Gdańskim i Kościerskim. W sumie, w 16 Powiatowych Inspektoratach Weterynaryjnych i Wojewódzkim Inspektoracie Weterynaryjnym, potrzeba 40 pracowników.
– Trudności z ich znalezieniem mogą wynikać z wysokich wymagań merytorycznych w stosunku do poziomu wynagrodzeń – wyjaśnia Agnieszka Arendt, rzecznik prasowy Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Gdańsku.
CIĄGLE MUSZĄ SIĘ KSZTAŁCIĆ
– Braki kadrowe zauważalne są głównie w przypadku stanowisk merytorycznych. To zespoły zdrowia i ochrony zwierząt, bezpieczeństwa żywności, pasz i utylizacji, nadzoru farmaceutycznego, ale także w laboratoriach. Pracownikom Inspekcji Weterynaryjnej stawiane są wysokie wymagania. Inspektorzy weterynaryjni muszą posiadać wykształcenie wyższe weterynaryjne, odpowiedni staż pracy, znajomość przepisów prawa Unii Europejskiej i krajowych. Ponadto mają obowiązek stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych – tłumaczy Agnieszka Arendt.
WSZYSTKO BEZ ZARZUTÓW
Pomimo braków kadrowych Pomorska Inspekcja Weterynaryjna wykonuje ustawowe zadania, praca odbywa się normalnie, prowadzone są kontrole. Obecnie w 16 Powiatowych Inspektoratach Weterynarii i Wojewódzkim Inspektoracie Weterynarii w Gdańsku zatrudnionych jest 294 pracowników.
Daniel Wojciechowski/mk