Leśnicy z Nadleśnictwa Gdańsk przenoszą żaby i ropuchy przez ulicę Spacerową. Ta droga to śmiertelna pułapka dla płazów, które wędrują wiosną z lasu do okolicznych oczek wodnych. Każdego roku setki zwierząt ginęło pod kołami samochodów.
Przy Spacerowej leśnicy postawili 600 metrów niskiego ogrodzenia, które uniemożliwia dotarcie płazom do jezdni. Żaby i ropuchy wpadają do wiader-pułapek umiejscowionych co kilanaście metrów wzdłuż foliowego płotu. Z tamtąd są zbierane i przenoszone na drugą stronę ulicy.
Fot. Radio Gdańsk
– Po raz pierwszy organizujemy taką akcję. Jest bardzo potrzebna – opowiada nadleśniczy Jacek Szulc. Na ruchliwej jezdni, przez którą trudno przejść nawet człowiekowi, zwierzęta giną masowo. Droga już dawno przegrodziła im naturalną trasę wędrówki z lasu do trzech zbiorników w których się rozmnażają. Takie bariery jak ulica zawsze są dla zwierząt sporym zagrożeniem, ale obecnie ruch na Sopacerowej stał się tak duży, że to co się dzieje z żabmi i ropuchami to prawdziwa katastrofa.
Mapa miejsc w których rozstwiono płotki. Leśny odcinek drogi ogrodzono na długości 600 m przy Leśnictwie Renuszewo. Źródło: Nadleśnictwo Gdańsk.
To co robią leśnicy to bardzo potrzebne ale doraźne działania. Właściwie każda z dróg, przez którą przebiegają wędrówki płazów, powinna być na stałe wyposażona w specjalnie wybudowane stałe przpusty. Płazy będą za jakiś czas wędrowały z powrotem do lasu. To już nie będzie taka nasilona migracja jak w okresie wiosennym. Ta wędrówka jest rozciągnięta w czasie. Trudno wtedy będzie zorganizować jakąś stałą akcję ochrony płazów przed niebezpieczeństwem śmierci na drodze.
Fot Radio Gdańsk
Leśnicy zapraszają mieszkańców Gdańska do wspólnego wybierania płazów z wiader-pułapek. Aktualne komunikaty w tej sprawie można znaleźć na profilu FB Nadleśnictwa Gdańsk. KLIKNIJ TUTAJ Dla naszego dziennikarza nagranie rozmów o akcji była okazją do zrobienia selfie z żabą, a właściwie to ropuchą.
Fot. Ewelina Sobańska
Najwięcej przenoszonych jest ropuch szarych, pojawiły się również żaby trawne i moczarowe. Nie trzeba dodawać, że wszystkie gatunki żab i ropuch są bardzo pożytecznymi zwierzętami. W skład płaziego pokarmu wchodzą miedzy innymi chrząszcze, z których większość to szkodniki roślin, ślimaki i komary.