350 tysięcy uczniów z całej Polski, w tym 22 i pół tysiąca z Pomorza, 18 kwietnia rozpocznie egzaminy gimnazjalne. W ciągu trzech dni zmierzą się z częścią humanistyczną, matematyczno-przyrodniczą i egzaminem z języka obcego.
W środę o godzinie 9:00 uczniowie napiszą egzamin z historii i wiedzy o społeczeństwie, dwie godziny później – z języka polskiego. W czwartek o godzinie 9:00 rozpocznie się egzamin z biologii, chemii, fizyki oraz geografii. O godzinie 11:00 uczniowie zmierzą się z matematyką. Ostatni egzamin z języka obcego napiszą w piątek. Najpierw dla wszystkich w wersji podstawowej, potem – obowiązkowo dla uczniów kontynuujących naukę języka ze szkoły podstawowej, a także dla wszystkich chętnych – w wersji rozszerzonej.
CO UCZEŃ MIAŁ NA MYŚLI
Dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku Irena Łaguna przypomina uczniom, żeby dokładnie czytali polecenia i wyraźnie odpowiadali na pytania.
– Pamiętajcie, by odpowiedzi do zadań zamkniętych przenieść na kartę odpowiedzi. Trzeba też udzielać dokładnych odpowiedzi na zadane pytania, bo egzaminator nie może się domyślać, co uczeń miał na myśli. To wszystko musi być napisane w arkuszu. Podczas egzaminu z matematyki warto wykonywać dodatkowe obliczenia, nawet jeśli są to zadania zamknięte. Starajcie się robić to powoli i dokładnie, bo wtedy trudniej się pomylić. Czasami nawet dobrzy uczniowie robią błędy, bo zbyt szybko rozwiązują zadania i nie sprawdzą odpowiedzi – mówi Irena Łaguna.
CHWILA WYTCHNIENIA
W środę egzamin z historii i wiedzy o społeczeństwie potrwa godzinę. Potem uczniowie mają krótką przerwę do 11:00. – To chwila na odsapnięcie, zjedzenie kanapki, wypicie napoju. Radzę uczniom, by nie oddalali się od szkoły. Pamiętajcie, że telefony komórkowe oddajecie w szkole do depozytu. Łatwo stracić rachubę czasu. Były już sytuacje, że uczniowie spóźnili się na drugą część egzaminu – dodaje Irena Łaguna.
Wyniki egzaminu gimnazjaliści poznają 15 czerwca. Razem ze świadectwem, zdecydują one o przyjęciu do wybranego liceum.
Na Pomorzu do egzaminu gimnazjalnego zgłoszono w tym roku 22497 uczniów z 419 szkół.
Więcej na ten temat posłuchaj tutaj w materiale Oli Nietopiel:
Joanna Stankiewicz/jK