Ponad 51 proc. internautów zdecydowało, że Rower Metropolitalny na Pomorzu będzie nosił nazwę MEVO. W ostatecznej rywalizacji do wyboru były jeszcze dwie propozycje: Koło i Metrover.
W poniedziałek w siedzibie Stowarzyszenia Turystycznego Sopot odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu na nazwę Systemu Roweru Metropolitalnego. W konkursie zgłoszono aż 1344 pomysłów – kapituła wybrała trzy, które weszły do finału:
KÒŁO – ( kłeło ) Nazwa wzbudzająca zaskoczenie i ciekawość. Podkreśla regionalny charakter roweru, odnoszący się do obszaru Metropolii.
MEVO – W języku esperanto słowo oznaczające mewę. Na obszarze Metropolii można spotkać je niemal wszędzie. Czy zobaczymy je także na ulicach?
METROWER – Skoro nie ma możliwości budowy metra, będziemy mieli… METROWER. Nazwa łącząca Metropolię i rower
MEWA W JĘZYKU ESPERANTO
Autor zwycięskiej propozycji otrzyma 6-letni karnet na Rower Metropolitalny. Pozostali finaliści – karnety roczne. Nagrody zostaną również wręczone uczestnikom głosowania.
– Szukałem mianownika łączącego wszystkie gminy, które wchodzą w skład naszej metropolii, gdzie będzie ten rower funkcjonował – mówił zwycięzca konkursu, Michał Wiśniewski. Nazwa MEVO z jednej strony nawiązuje do mewy – ptaka, który kojarzy się z morzem i regionem. Z drugiej lecąca mewa ma się kojarzyć z wolnością, jaką daje też jazda na rowerze. Z kolei międzynarodowy charakter nazwy nawiązuje do języka esperanto, który wywodzi się z Polski. Mevo w esperanto znaczy mewa. – Myślę, że każdy w tej nazwie znajdzie jakiś swój element i skojarzenie. Nie ukrywam – czuję satysfakcję, że ta nazwa zwyciężyła – dodawał Michał Wiśniewski.
NAJNOWOCZEŚNIEJSZE MODELE
System Roweru Metropolitalnego ma już niedługo stworzyć 3866 rowerów. Mieszkańcy Gdańska, Gdyni, Sopotu, Tczewa, Pucka, Redy, Rumi, Kartuz, Sierakowic, Somonina, Stężycy, Władysławowa, Żukowa i Pruszcza Gdańskiego będą mogli skorzystać z najnowocześniejszych jednośladów, wyposażonych m.in. w moduły GPS czy elektrozamki. Wypożyczenie będzie proste i intuicyjne. Dokonacie tego przy pomocy smartfona lub karty. To najnowocześniejszy system w Polsce i Europie. Nie zabraknie też rowerów ze wspomaganiem elektrycznym.
Zgłoszone do konkursu nazwy niejednokrotnie się powtarzały. W przypadku finałowej trójki nazwa METROWER pojawiła się pięćdziesięciokrotnie. Wyróżniono osobę, która jako pierwsza nadesłała tę właśnie propozycję na konkurs. Autor zwycięskiej nazwy otrzymał karnet na bezpłatne korzystanie z roweru metropolitalnego na okres sześciu lat. Autorzy pozostałych dwóch propozycji będą mogli za darmo korzystać z roweru przez rok. Zanim kapituła wybrała te trzy propozycje do głosowania: MEVO, KOŁO i METROWER musiała wybrać z 1344 nazw nadesłanych na konkurs.
NAJWIĘKSZY SYSTEM W POLSCE
W tej chwili trwa przetarg na wybór wykonawcy i operatora systemu. – Termin składania ofert upływa 7 maja. Jesteśmy bardzo ciekawi, jakie to będą oferty i czy uda się przetarg rozstrzygnąć za pierwszym razem – mówił Krzysztof Perycz-Szczepański, koordynator projektu Sytemu Roweru Metropolitalnego na Pomorzu. Jeśli przetarg wyłoni wykonawcę od razu, to pierwsze rowery pojawią się na stacjach jesienią tego roku. W Systemie Roweru Metropolitalnego na Pomorzu znajdzie się 3866 jednośladów i będzie to największy system tego typu w Polsce.
Rower Metropolitalny będzie funkcjonował w 14 gminach: Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Tczewie, Pucku, Redzie, Kartuzach, Sierakowicach, Somoninie, Stężycy, Władysławowie, Żukowie, Pruszczu Gdańskim i Rumi.
jK/Aleksandra Nietopiel/pOr