Jeśli nie studia to co? Przed takim dylematem z końcem roku szkolnego staje spora grupa młodych ludzi. Radio Gdańsk nie zna konkretnej odpowiedzi na to pytanie, ale… podsuwa pomysły co robić.
Dla niezdecydowanych i tych, którzy nie chcą iść na studia pomocną dłoń wyciąga Centrum Rozwoju Talentów w Gdańsku. Działa przy Powiatowym Urzędzie Pracy w Oliwia Business Centre. Doradcy zawodowi nie podają tam rozwiązań na tacy, ale pomagają w podjęciu jak najlepszej decyzji.
BADANIE TALENTU
ODNALEŹĆ SIEBIE
Doradcy zwracają uwagę na dobry poziom i sensowny wybór kształcenia zawodowego w Trójmieście i w ogóle na Pomorzu. Można też wybrać szkołę policealną lub – jeśli ktoś ma pomysł i odwagę – założyć własny biznes.
To udało się Michałowi i Mikołajowi z Gdańska, którzy wprawdzie rozpoczęli przygodę z uczelnią wyższą ale szybko się zorientowali, że to nie dla nich i zaczęli sami realizować się poza murami szkoły.
Julia, swoim rówieśnikom, którzy po skończonej szkole nie wiedzą, co chcą robić, poleciłaby gap year, czyli rok przerwy. – Na podróż, pracę, czy połączenie jednego z drugim. To dobry czas by się sprawdzić i odpowiedzieć na pytanie: „Co dalej?” – wyjaśnia.
GDYNIA
Spośród szkół publicznych nabory prowadzi Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, którego częścią jest Szkoła Policealna nr 10 w Gdyni. Szkoła dostosowuje co roku ofertę do zapotrzebowania na konkretne potrzeby rynku – do zainteresowania pracodawców i absolwentów. Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się kierunki technik usług kosmetycznych i technik administracji. W tych specjalnościach kształcą się słuchacze szkoły: 98 osób w 3 oddziałach klas I i II. W nadchodzącym roku szkolnym nabór będzie prowadzony do klas kształcących w zawodach: technik administracji, technik tyfloinformatyk, technik rachunkowości, technik usług kosmetycznych, technik informatyk, technik ochrony fizycznej osób i mienia. Gdyby jednak okazało się, że jest potrzeba uruchomienia większej liczby klas, nabór zostanie przeprowadzony także w pozostałych centrach kształcenia zawodowego i ustawicznego.
Oprócz tego w Gdyni działa 18 niepublicznych szkół policealnych, z czego 11 otrzymuje dotacje od miasta. W tych 11 szkołach uczy się 1743 słuchaczy.
SOPOT
Tutaj prężnie działa Centrum Kształcenia Ustawicznego oferujące kształcenie w szkole policealnej w zawodach: technik administracji, technik fotografii i multimediów, technik informatyk, technik organizacji reklamy i technik rachunkowości oraz na kwalifikacyjnych kursach zawodowych z rachunkowości, informatyki, reklamy, fotografii i projektowani graficznego. We wrześniu 2018 planowane jest uruchomienie 12 kursów zawodowych.
Łącznie oferuje ok.250 miejsc. Największym zainteresowaniem cieszą się kierunki : fotografia i projektowanie graficzne.
GDAŃSK
Najprężniej działa szkoła policealna w CKZiU nr 1. W ubiegłym roku utworzyły się tam dwa oddziały: technik administracji i technik informatyk. W tym roku planowane są te same specjalności i dodatkowo technik rachunkowości. Większym zainteresowaniem cieszą się kwalifikacyjne kursy zawodowe, m. in. technik elektryk, technik gazownictwa, technik pojazdów samochodowych, technik procesów samochodowych, technik procesów introligatorskich i technik fotografii multimedialnej (te oba są także dla osób niepełnosprawnych), technik mechatronik, technik procesów graficznych.
GRUPA OD 20 OSÓB
Jeśli szkoła policealna zgłasza zapotrzebowania na dodatkowe miejsca, grupy, oddziały, to miasto zazwyczaj wspiera takie działania. Grupę można utworzyć, gdy zbierze się 20 chętnych osób.
POSŁUCHAJ MATERIAŁU NASZEJ REPORTERKI:
Aleksandra Nietopiel/pOr