Historia, geografia, edukacja, a wszystko w niesamowitej scenerii z widokiem na Zatokę. Miejska spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna rozszerzyła swoją ofertę edukacyjną na wieży ciśnień w Sobieszewie. Nowa wystawa znajduje się na poziomie tarasu widokowego, który sam w sobie jest już niesamowitą atrakcją.
W środę 20 czerwca odbyła się inauguracja wystawy poświęconej historii powstania Wyspy Sobieszewskiej i jej największych walorów przyrodniczych. Tego dnia wszyscy, którzy odwiedzili Zbiornik Wodny Kazimierz, mieli okazję podziwiać piękny widok na Żuławy Gdańskie czy Zatokę Gdańską. Dodatkowo można było poznać przyrodę i historię miejsca, w którym znajduje się zbiornik.
Do tej pory osoby przybywające do zbiornika mogły przyjrzeć się z bliska wieży ciśnień, poznać jej rolę w systemie wodociągowym oraz zachodzące tu zjawiska fizyczne. Nowa wystawa podzielona została na dwie strefy: zieloną i niebieską, nawiązując do kolorystyki wystawy na parterze. Kolor zielony odpowiada zachodniej stronie, czyli rezerwatowi Ptasi Raj oraz Śmiałej Wiśle, natomiast kolor niebieski przypisany jest do wschodniej strony Wyspy, czyli do rezerwatu Mewia Łacha i przekopu Wisły.
HISTORIA I PRZYRODA WYSPY
Na dwóch nowych ekranach można zobaczyć, jak kształtowała się Wyspa Sobieszewska w latach 1810-1874 (Śmiała Wisła) oraz w latach 1901-2015 (Przekop Wisły). Aplikacje pozwalają również poznać historię Orlinek – miejscowości, na terenie której znajduje się zbiornik. Kolejnym elementem wystawy jest stanowisko opisujące trasy migracji ptaków z olbrzymią mapą świata, która po wybraniu konkretnego gatunku wyświetla trasę jego migracji.
Ostatnim elementem wystawy są specjalne lunety. Zaglądając do jednej z nich, można obejrzeć 3-minutowy film pokazujący życie foki szarej, rybitwy czubatej, biegusa zmiennego, lodówki, bielika i błotnika stawowego, nurogęsi sieweczki obrożnej lub trzciniaka.
Zbiornik Wody Kazimierz czynny jest w czwartki i piątki od 10:00 do 16:00, oraz w soboty i niedziele od godz. 10:00 do 19.00. Więcej informacji na www.giwk.pl
Jacek Klejment