Awarie sygnalizacji świetlnej na głównych skrzyżowaniach w Trójmieście wywołują u kierowców ból głowy. Na widok żółtych świateł ostrzegających o niebezpieczeństwie często zapominamy o podstawowych zasadach ruchu drogowego. Przygotowaliśmy cztery zasady, o których musimy pamiętać do czasu przyjazdu policji.
1. PRZEDE WSZYSTKIM ZWOLNIJ
– Sam widok świateł migających na żółto ostrzega nas o możliwym niebezpieczeństwie. To moment, w którym musimy zwolnić, rozejrzeć się i zachować szczególną ostrożność. Nie wiemy, co może wyjechać zza rogu – mówi sierżant sztabowy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, Marek Radliński.
2. OBSERWUJ ZNAKI DROGOWE
Znaki są trzecie w hierarchii ważności na drodze – za poleceniami wydającymi przez kierujących ruchem i za sygnalizacją świetlną. – Jeśli jesteśmy na drodze z pierwszeństwem przejazdu, to mamy drogę wolną. Jednakże nie zwalnia nas to z obowiązku rozejrzenia się czy przypadkiem nie jedzie jakiś pojazd uprzywilejowany i czy ktoś po prostu nie zagapił się i nie zastosował do znaków – dodaje policjant.
3. ZASADA OGRANICZONEGO ZAUFANIA
To, że my pamiętamy o zasadach ruchu drogowego i kierujemy się znakami nie oznacza, że robią to również inni. Nie wszyscy jeżdżą zgodnie z przepisami ruchu drogowego i są doświadczonymi kierowcami – przypomina policjant.
4. ZASADA PRAWEJ RĘKI
– To jedna z ogólnych zasad ruchu drogowego. Jeżeli nie działa sygnalizacja świetlna i nie ma znaków, to stosujemy zasadę prawej ręki. W sytuacji, gdy ktoś nadjeżdża z prawej strony, to on ma pierwszeństwo. Podobnie jest kiedy chcemy skręcić w lewo. Wtedy jesteśmy zmuszeni ustąpić pierwszeństwa jadącym z naprzeciwka i skręcającym w prawo – mówi Marek Radliński.
POLICJA KIERUJE RUCHEM
Zdarzają się sytuacje, kiedy trafiamy na skrzyżowania z awarią świateł, gdzie dotarli już policjanci i przejęli kontrolę w sterowaniu ruchem. Co wtedy?
– Jeżeli policjant stoi do nas przodem, musimy bezwarunkowo się zatrzymać. Jeżeli stoi do nas bokiem, możemy jechać. Istotne jest zwracanie uwagi na gesty policjanta, w każdej chwili coś może się zdarzyć. Uniesiona ręka do góry oznacza, że należy zachować ostrożność i zastosować się do jego sygnałów. Nie wolno pochopnie i zbyt szybko wjeżdżać na skrzyżowanie – podsumowuje Marek Radliński z gdańskiej policji.
NAJCZĘSTSZE PRZYCZYNY WYPADKÓW
Liczba stłuczek i wypadków w Trójmieście rośnie. Policjanci na pytania o najczęstszych przyczynach kolizji w miastach wskazują na nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu czy pieszemu, niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami oraz niedostosowanie prędkości do warunków ruchu.
mkul