Prezydent Andrzej Duda ogłosił listę dziesięciu pytań, które zostaną zamieszczone we wniosku, jaki skieruje do Senatu w sprawie referendum konstytucyjnego. Wśród pytań znajdują się zagadnienia z zakresu polityki międzynarodowej, społecznej, czy ustroju państwa. Pierwsze pytanie zaproponowane przez prezydenta dotyczy tego, czy Polacy chcą nowej Konstytucji, zmian w obowiązującej ustawie zasadniczej, czy tez nie widzą potrzeby jakichkolwiek zmian.
Trzecie pytanie dotyczy ustroju w kraju i tego, czy obywatele są za systemem prezydenckim, czy też gabinetowym, w którym prezydent byłby wybierany przez parlament.
Prezydent: W ostatecznej propozycji ws. referendum jest 10 pytań, https://t.co/v7TOtO95An. czy Polacy są za uchwaleniem nowej konstytucji.
➡️ ZOBACZ PYTANIA: https://t.co/uc6oQjjwqh#WspólnieOKonstytucji #PL100 pic.twitter.com/1AOFL3aXHh
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) 20 lipca 2018
Piąte pytanie dotyczy tego, czy w konstytucji powinno być podkreślone znaczenie chrześcijańskich korzeni Polski, natomiast szóste dotyczy tego, czy ustawa zasadnicza powinna unormować członkostwo Polski w Unii Europejskiej i NATO.
Pozostałe pytania dotyczą zagwarantowania w konstytucji ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego, ochrony rodziny, macierzyństwa i ojcostwa, nienaruszalności praw nabytych rodziny (takich jak świadczenia z programu 500 plus), a także zagwarantowania wieku emerytalnego dla mężczyzn na poziomie 65 lat, a dla kobiet na poziomie 60 lat.
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że chciałby, aby referendum konsultacyjne w sprawie zmian w konstytucji odbyło się 10 i 11 listopada.
Senat zbierze się we wtorek. Zaplanowano 4-dniowe posiedzenie. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zapowiedział, że głosowanie w sprawie wniosku prezydenta może się odbyć we wtorek bądź w środę.
IAR/mar