Mieszkańcy Przymorza skarżą się na iluminacje w nowych wieżowcach. Jak mówią, wieczorami i nocą są bardzo uciążliwe. Chodzi o Alchemię oraz nową budowlę wchodzącą w skład Olivia Business Centre.
Na problem zwrócił uwagę Tomasz Snarski, mieszkaniec Przymorza oraz prawnik, który w imieniu swoim i sąsiadów przygotowywał skargi. Dotyczyły one głównie budynku Argon, którego intensywne, niekiedy pulsujące, oświetlenie przeszkadzało mieszkańcom. – Pisali skargi bezpośrednio do Torusa z prośbami o zmniejszenie natężenia światła, by było ono mniej inwazyjne – mówi Tomasz Snarski. – Mieszkańcy nie są przeciwko jakimkolwiek inwestycjom. Są przeciwni temu, by były one realizowane z naruszeniem ich praw. Pisałem również do odpowiedniej komisji Rady Miasta Gdańska z prośbą o interwencję. Rada powinna uzupełnić przyjętą niedawno uchwałę krajobrazową o tego typu kwestie lub też wyjść z inicjatywą uchwałodawczą. W ocenie części mieszkańców to oświetlenie jest nadmierne i niepotrzebnie migające. Dalsze inwestycje budzą głęboki niepokój, na przykład kolejna inwestycja Torusa o znamiennej nazwie Neon lub też kolejne inwestycje Olivia Business Centre, które mogą naruszać komfort życia gdańszczan.
TORUS OBNIŻYŁ INTENSYWNOŚĆ OŚWIETLENIA
Po wielu skargach i negocjacjach, w których brał udział Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, inwestor zmniejszył oświetlenie budynku Argon. – Wychodząc naprzeciw docierającym do nas sygnałom, system identyfikacji świetlnej budynku Argon był parokrotnie modyfikowany, zarówno w aspekcie natężenia światła, jak również programu iluminacji – komentuje Marcin Uske, rzecznik prasowy firmy Torus. – Od strony ul. Kołobrzeskiej natężenie światła na listwach ledowych, które załączają się dopiero po zmroku i wyłączają całkowicie o godz. 22:00 zostało zmniejszone aż o 65 proc., wprowadzony został też bardzo spokojny program. Z kolei widoczne z tej strony logo świeci obecnie mocą zaledwie 25 proc. Od strony al. Grunwaldzkiej system iluminacji wyłącza się całkowicie o 24:00 i został ściemniony o 35 proc. Równolegle z podjętymi działaniami zlecona została zewnętrzna ekspertyza – pomiar natężenia światła wykonany przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami. Badanie wykazało, że normy w żadnym przypadku nie zostały tutaj przekroczone, ponadto elementy świetlne budynku Argon w bardzo niewielkim stopniu oddziałują na poziom rzeczywistego natężenia światła docierającego do zabudowań mieszkalnych, ze względu na jego duże rozproszenie (pomiary wykonane zostały przy całkowicie wyłączonych światłach na budynku i po ich włączeniu) – dodaje rzecznik prasowy firmy Torus.
Marcin Uske zapewnił nas także, że Neon, czyli budynek, który wciąż jest budowany, nie będzie miał systemu zmiennej iluminacji.
ILUMINACJA W OLIVIA BUSINESS CENTRE PRZEJŚCIOWA
Mieszkańcy Przymorza skarżyli się również na nowy wieżowiec kompleksu Olivia Business Centre. Budynek Olivia Star również zaczął być rozświetlany intensywnym światłem, w święta narodowe były to barwy biało-czerwone. Monika Bogdanowicz z działu komunikacji Olivia Business Centre uspokaja, że było to jedynie testowanie oświetlenia budynku, a nie jego stały element. – To były testy, sprawdzaliśmy maksymalną wydolność świetlną biurowca, co wymagało niekiedy użycia pełnej zainstalowanej mocy – mówi Monika Bogdanowicz. – Jesteśmy w trakcie uzgadniania kwestii dotyczących oświetlenia, nie powinno być ono uciążliwe dla mieszkańców w przyszłości. Jesteśmy także w kontakcie z panem Snarskim i z mieszkańcami zainteresowanymi tematem.
– Są oczywiście okolicznościowe sytuacje, takie jak święta państwowe, w których w wielu miejscach w Europie budynki są podświetlane np. w barwach narodowych. Taka iluminacja nie będzie stała, tylko okolicznościowa i nie przy wykorzystaniu maksymalnych możliwości oświetlenia. Co do ewentualnych dodatkowych testów będą one wykonywane z uwzględnieniem zmniejszenia intensywności świecenia lamp testowanych i przy wyłączonych lampach nietestowanych – dodaje przedstawicielka Olivia Business Centre zapewniając, że po zakończeniu prac, jego oświetlenie nie powinno być uciążliwe dla mieszkańców.
– Chcielibyśmy także podkreślić, iż po przeprowadzonych sprawdzeniach budynek Olivia Star, jak i inne budynki Olivia Business Centre, będzie podświetlany w sposób stonowany, przemyślany i estetyczny, wpisując się w charakter dzielnicy biznesowej w tej części Centralnego Pasma Usługowego Gdańska – mówi Monika Bogdanowicz.
Tomasz Snarski wielokrotnie zwracał uwagę na potrzebę regulacji prawnej na poziomie samorządu intensywności oświetlenia w przestrzeni publicznej. Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska oraz szefowa Komisji Zagospodarowania Przestrzennego Agnieszka Owczarczak z Platformy Obywatelskiej złożyła zapytanie do prezydenta Gdańska, w którym pytała o możliwość wprowadzenia przepisów regulujących kwestie oświetlenia. – Składałam zapytanie dotyczące intensywności oświetlenia budynków biurowych i tego czy są jakiekolwiek możliwości wprowadzenia przepisów i czy są przepisy prawne dotyczące intensywności oświetlenia i czy można wprowadzić prawo lokalne, które będzie regulowało z jaką intensywnością budynki mogą być oświetlone przez neony – mówi Agnieszka Owczarczak. – Wiceprezydent Piotr Grzelak wskazał w odpowiedzi, że przepisy prawne są lakoniczne i niesprecyzowane, wobec czego bardzo trudno jest rozmawiać o tym, co jest bardziej szkodliwe dla mieszkańców a co mniej i że nie mamy takiego prawa lokalnego.
– GZDiZ prowadził rozmowy z Torusem i oświetlenie na biurowcu zostało zmniejszone. Nie mamy w Gdańsku przepisów regulujących oświetlenie. Jest rozporządzenie ministra, które mówi o zasadach prawa budowlanego, jednak to zapis bardzo ogólny, który mówi jedynie, że to oświetlenie nie może być uciążliwe, natomiast nie ma rozwinięcia co to znaczy, że jest uciążliwe, ani jak można tę uciążliwość stopniować – dodaje radna Agnieszka Owczarczak.