Nawet dwudziestu milionów złotych potrzeba na ratowanie Ratusza Staromiejskiego w Malborku. Władze miasta chcą zwrócić się o pomoc do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które miałoby przejąć budynek.
Został wybudowany w drugiej połowie XIV wieku i jest jedną z ostatnich historycznych budowli na Starym Mieście w Malborku. Ratusz Staromiejski wymaga dziś pilnej interwencji. Jej koszt będzie jednak wysoki. Według szacunków, to nawet 20 mln złotych.
– Miasta nie stać na taki wydatek. To jeden z najcenniejszych zabytków w mieście, dlatego musimy go uratować. Szukamy źródeł zewnętrznego finansowania. Rozmawiamy też z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które mogłoby przejąć ratusz. Zarządzałoby nim wówczas podległe ministerstwu Muzeum Zamkowe w Malborku – mówi Marek Charzewski, burmistrz Malborka.
OSTATNI MOMENT NA RATUNEK
Pomysł przekazania Ratusza Staromiejskiego ministerstwu nie jest nowy. Od kilku miesięcy zabiega o to radny Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Klonowski. Władze miasta początkowo nie były przychylne jego inicjatywie, jednak w ostatnich tygodniach burmistrz Malborka zmienił stanowisko w tej sprawie. – Straciliśmy czas na niepotrzebną krytykę mojego pomysłu. Na szczęście burmistrz poszedł po rozum do głowy i odrzucił na bok spory polityczne – mówi Tomasz Klonowski. – To już ostatni moment na ratowanie tego obiektu. Zaniedbywanie kwestii Ratusza Staromiejskiego jest, moim zdaniem, haniebne – dodaje.
– Nie byliśmy przeciwni tej inicjatywie – odpowiada burmistrz Malborka. – Rozmawialiśmy o przejęciu ratusza z wiceministrem Jarosławem Sellinem. Jednak po przejęciu przez MKiDN zamku w Sztumie na początku tego roku, trudno było oczekiwać kolejnych wydatków ministerstwa na nasz zabytek – mówi Marek Charzewski. Teraz miasto ma wystosować oficjalne pismo z propozycją przekazania zabytku. Jakie są szanse na powodzenie? Trudno to określić, bo w ministerstwie o pomyśle jeszcze nie słyszano, przynajmniej oficjalnie. – Inicjatywa nie jest znana Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dlatego nie możemy zająć stanowiska w sprawie – odpowiada biuro prasowe.
Rynek i ratusz w Malborku na litografii z 1839 roku (Grafika za wikipedia.org – domena publiczna)
MAPA REMONTU
Dwa lata temu w Ratuszu Staromiejskim przeprowadzono prace badawcze, które miały określić jego stan. W najbliższych miesiącach ma powstać szczegółowa dokumentacja remontu. Prace powinny zacząć się od zabezpieczenia zawilgoconych piwnic. Następnie trzeba będzie zająć się dachem.
Zdaniem radnego Tomasza Klonowskiego, w odrestaurowanym budynku Ratusza Staromiejskiego mogłyby znaleźć się w przyszłości eksponaty, związane z historią miasta. – Powinniśmy wykorzystać to miejsce na pokazanie ciekawych zbiorów Muzeum Zamkowego. Eksponaty, które pokazuje dziś utworzone niedawno Muzeum Miasta Malborka, są związane głównie z okresem międzywojennym i czasem II wojny światowej, a historia Malborka jest o wiele bogatsza – zauważa Tomasz Klonowski.
Obecnie Ratuszem Staromiejskim zarządza Malborskie Centrum Kultury i Edukacji. Odbywają się w nim zajęcia zespołów, działających przy instytucji, a także spotkania Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Wojciech Stobba/jK