Prawie 700 łóżek, ponad 3 tysiące pomieszczeń i osiem sal operacyjnych, w tym tzw. sala hybrydowa, ma nowy budynek szpitala GUMed. Centrum Medycyny Nieinwazyjnej przy ul. Smoluchowskiego w Gdańsku przyjmie pierwszych pacjentów na przełomie listopada i grudnia. W piątek 31 sierpnia budynek, w którym zakończono prace budowlane oglądał m.in minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Inwestycja powstaje dzięki dotacji rządowej, wynoszącej około 600 mln złotych. Centrum Medycyny Nieinwazyjnej będzie częścią Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Jest połączone łącznikiem z działającym od kilku lat Centrum Medycyny Inwazyjnej. Oba budynki stanowią jeden z najnowocześniejszych szpitali w Polsce.
PRZEPROWADZKA KLINIK JESIENIĄ
Do nowej siedziby jeszcze w tym roku przeprowadzą się laboratorium UCK i Klinika Hematologii oraz kliniki ze szpitala przy ul. Klinicznej – położnictwa i ginekologii a także dermatologii.
– Pierwsze dzieci urodzą się w nowym szpitalu pod koniec listopada- zapowiada dr Tomasz Stefaniak, wicedyrektor ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Dodaje, że warunki pobytu i leczenia dla mam i ich dzieci, które zaproponuje szpital, będą najlepsze w regionie. Docelowo do budynku przenieść ma się 25 klinik i innych jednostek szpitala UCK.
fot. Joanna Matuszewska
MINISTER ZDROWIA W GDAŃSKU
Odwiedzający inwestycję minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski powiedział Radiu Gdańsk, że zależy mu zwłaszcza na poprawie opieki okołoporodowej. – To dotyczy wszystkich szpitali w Polsce, bo tzw. trakty powodowe w wielu z nich to tragedia. Mama, jej dziecko i cała rodzina muszą mieć komfort. Dlatego zmienimy standardy opieki okołoporodowej. Ten szpital doskonale się w nie wpasowuje, dodatkowo gwarantując kompleksową opiekę ginekologiczną, położniczą i neonatologiczną a także możliwość leczenia dziecka jeszcze w łonie matki – mówił minister zdrowia.
Łukasz Szumowski podkreślał, że gdańska placówka to jedna z najnowocześniejszych w Polsce. Dodawał, że budowa podobnych, nowoczesnych szpitali trwa też w innych miejscach Polski m.in w Białymstoku.
SZPITAL PONAD PODZIAŁAMI
Rektor uczelni prof. Marcin Gruchała dziękował za zaangażowanie w budowę szpitala swojemu poprzednikowi prof. Januszowi Morysiowi a także innym osobom w tym politykom, którzy „ponad podziałami” zagwarantowali finansowanie na budowę szpitala.
– Dla nas lekarzy, naukowców i nauczycieli akademickich nowoczesny szpital kliniczny to miejsce, bez którego nie da się prowadzić działalności. To ważne też dla mieszkańców regionu, żeby było miejsce, gdzie mogą mieć dostęp do najnowocześniejszych metod diagnozowania i leczenia – mówił rektor.
SIEDEM KONDYGNACJI I NOWOCZESNY SPRZĘT
Budynek szpitala ma siedem kondygnacji, w tym jedną podziemną. Znajdują się w nim bunkry, w których już zainstalowano aparaturę do radioterapii. Na hybrydowej sali operacyjnej znajduje się już wart ok. 5 mln złotych najnowocześniejszy angiograf. Są już też stoły operacyjne oraz reszta wyposażenia sal. Czekamy na meble, łóżka dla pacjentow i resztę sprzętu medycznego. Wszystko będzie z „najwyższej półki” – mówi kanclerz uczelni Marek Langowski.
Kanclerz GUMed Marek Langowski w łączniku między budynkami. Fot. Joanna Matuszewska
Budynek powstał w ciągu 27 miesięcy. Nie obyło się bez problemów – mówi Dariusz Blocher, prezes Budimexu, który był wykonawcą inwestycji. – W tym roku pojawiły się problemy z pracownikami, których po prostu nie było, nasi podwykonawcy odchodzili. Poza tym wzrosły ceny materiałów budowlanych. Udało się jednak pokonać te trudności. Nasz kontrakt nadal trwa, teraz będziemy przygotowywać teren pod kolejne skrzydło, którego budowa ma ruszyć w grudniu.
NOWE CENTRUM SPORTU
GUMed zakończył też budowę Akademickiego Centrum Sportu, które znajduje się przy ul. Dębowej. To kompleks sportowo-rekreacyjny z salami treningowymi i areną sportową o powierzchni ponad tysiąca metrów kwadratowych i prawie 750 miejscami na trybunach. Odbywać się tam będą zajęcia sportowe dla studentów a także treningi sekcji sportowych.
– Po 70 latach zajęć w starych obiektach przy Hallera, nasi studenci mają teraz piękny obiekt, który mamy nadzieję będzie tętnił życiem- mówi Aneta Korewo, kierownik Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Akademickie Centrum Sportu znajduje się przy ul. Dębowej. Fot. GUMed
Dodaje, że będą w nim organizowane zawody sportowe w ramach okręgu, a także akademickie mistrzostwa Polski w różnych sportach. – Wystąpiliśmy już o organizację akademickich mistrzostw Polski w aerobiku sportowym, czekamy na odpowiedz w tej sprawie – dodaje.
Budowa hali sportowej kosztowała ponad 24 mln złotych, z czego uczelnia otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki w kwocie ponad 7 mln zł. Halę sportową dofinansował też Polski Związek Piłki Nożnej.
Joanna Matuszewska
Napisz do autorki: j.matuszewska@radiogdansk.pl