Były supermecze z Barceloną, Juventusem i Wolfsburgiem. 9 września poprzeczka zawiśnie na wysokości Karpat. W niedzielę na Stadionie Energa Gdańsk Lechia zmierzy się z drużyną, która kontynuuje polskie piłkarskie tradycje we Lwowie. Oba miasta łączy nie tylko ścisła współpraca gospodarcza i kulturalna, ale również piłkarska historia, do której nawiążą oba kluby.
Lechia Lwów była pierwszym, założonym w 1903 roku, klubem piłkarskim na ziemiach polskich. Swoje powstanie zawdzięcza uczniom III i IV gimnazjum lwowskiego. Możliwe, że gdyby nie wybuch II wojny światowej w 1939 roku, dziś byłaby naszym odpowiednikiem „Starożytnych”, czyli angielskiego Sheffield F.C. – najstarszego klubu piłkarskiego na świecie. Globalny konflikt zbrojny doprowadził jednak do rozwiązania klubu, który już nigdy nie został reaktywowany.
OJCOWIE LECHII GDAŃSK
Tuż po wojnie, ale na drugim końcu Polski, lwowiacy ponownie założyli klub o nazwie „Lechia”. W Gdańsku znaleźli się w wyniku repatriacji. Wśród nich był m.in. Alojzy Kuszlak, który jako piłkarz grał na „chwałę” drużyny z Lwowa. Wraz z kilkoma innymi byłymi piłkarzami nieistniejącego już klubu, położył pierwszą cegiełkę w budowli znanej dziś jako Lechia Gdańsk – aktualnego lidera polskiej Ekstraklasy. Jego legitymację klubową z 1947 roku dziś można obejrzeć w klubowym muzeum na Stadionie Energa.
Ryszard Koncewicz to kolejna niezwykle ważna figura, która łączy historię piłki nożnej obu miast. Dziś jest znany jako jeden z najlepszych trenerów w historii polskiego futbolu. Jednak zanim został selekcjonerem reprezentacji, w latach 1931-39 był piłkarzem Lechii Lwów, a w 1949 roku, czyli na samym początku istnienia gdańskiego klubu, rozpoczynał w nim swoją karierę trenerską.
MECZ – SYMBOL
Niedzielne spotkanie pomiędzy Lechią a Karpatami Lwów będzie kolejnym nawiązaniem do historii i zasług lwowian dla istnienia klubu ze stolicy Pomorza. W sezonie 2012/13 biało-zieloni grali swoje mecze w getrach, na których naszyto datę 1903 z okazji 110. rocznicy powstania Lechii Lwów. Można się spodziewać, że ta tradycja będzie kontynuowana i w sezonie 2022/23 na trykotach znowu znajdzie się odwołanie do korzeni z południowego wschodu.
Karpaty Lwów to klub występujący na co dzień w ukraińskiej Ekstraklasie. Obecnie znajduje się na 8. miejscu w ligowej tabeli. Na ławce trenerskiej tego klubu zasiada Jose Morais, który w Interze Mediolan, Realu Madryt oraz Chelsea F.C. pracował wcześniej jako asystent Jose Mourinho.
NIE TYLKO MECZ
Już o 11:00 w niedzielę przed Stadionem Energa Gdańsk odbędzie się zakończenie sezonu foodtrackowego. Nie zabraknie pysznego jedzenia, atrakcji dla dzieci w postaci dmuchanych stadionów oraz wspaniałej atmosfery, która tego dnia będzie towarzyszyć meczowi Lechii z Karpatami. Taki kontakt z historią to cenne doświadczenie dla każdego Lechisty. Tym bardziej, że będzie to pierwszy mecz biało-zielonych nawiązujący do lwowskich korzeni. Pierwszy gwizdek rozbrzmi o godzinie 18:30.
Posłuchaj materiału Włodzimierza Machnikowskiego:
Kacper Dąderewicz/mkul