Najpierw rekordowa liczba wniosków, potem rekordowa liczba projektów poddanych pod głosowanie, a teraz rekord frekwencji w sopockim Budżecie Obywatelskim. Wiadomo już, że głosowało przynajmniej 18 proc. uprawnionych do tego mieszkańców. Dokładny wynik ma zostać podany w środę. W tym roku do Budżetu Obywatelskiego w Sopocie zgłoszono rekordowa liczbę wniosków, było ich aż 285, czyli najwięcej w historii. Ostatecznie pod głosowanie poddano 170 projektów – 62 ogólnomiejskie i 108 lokalnych, na które z budżetu miasta przeznaczono 4 miliony złotych. Duża aktywność urzędników, radnych, działaczy miejskich i w końcu samych mieszkańców zaowocowała kolejnym rekordem.
NA PEWNO PONAD 18 PROC.
– Wiemy już, że padł rekord frekwencji, jest to ponad 18 proc. uprawnionych do głosowania. To może się jeszcze zmienić. Zakończyliśmy już głosowanie, ale trwa zliczanie głosów. Myślę, że w środę będziemy znali ostateczne wyniki. Bardzo nas cieszy zaangażowanie mieszkańców. Włączali się w promocję swoich projektów, kręcili się przy punktach do głosowania do ostatnich chwil – co jest oczywiście dozwolone – i wręcz tłumnie nas odwiedzali – mówi Katarzyna Alesionek z Urzędu Miasta w Sopocie.
Być może, jak zapowiadał prezydent Sopotu Jacek Karnowski, frekwencja może wynieść nawet 20 proc. uprawnionych do głosowania. – Wnioskuję to po ilości i jakości zgłoszeń, widać, że Budżet Obywatelski przyjął się w Sopocie. Wysoka, wynosząca 15 proc., frekwencja w zeszłorocznym głosowaniu mówi sama za siebie – mówił Jacek Karnowski w czerwcu.
ZAANGAŻOWANIE MIESZKAŃCÓW
– Obliczyłam, że moi koledzy z pracy spędzili w punktach do głosowania ponad 300 godzin. To nie należy do ich obowiązków, często robili to po godzinach, to też mnie bardzo cieszy. Było widać duże zaangażowania społeczników, radnych, którzy namawiali do głosowania na swoje projekty. Generalnie wszędzie, gdzie pojawiało się więcej niż dwóch urzędników, wzbudzało to duże zainteresowanie. Niezmiernie wszystkim dziękuję – mówi Katarzyna Alesionek.
Zgodnie z zasadami budżetu obywatelskiego w Sopocie głosować mógł każdy mieszkaniec miasta (wystarczy deklaracja zamieszkania na terenie gminy), który ukończył 16 lat. Głosować można było za pomocą strony internetowej www.sopot.pl/bosopot oraz tradycyjnie wypełniając papierową kartę do głosowania, którą wrzucało się do urny w urzędzie miasta lub do urn w mobilnych punktach do głosowania.
SOPOT BYŁ PIERWSZY W KRAJU
Sopot był pierwszym miastem w kraju, w którym wprowadzono Budżet Obywatelski. W 2011 roku mieszkańcy mieli do wyboru 49 projektów lokalnych oraz 22 ogólnomiejskie. Swój głos oddało blisko 10 proc. uprawnionych.
Piotr Puchalski
Napisz do autora: p.puchalski@radiogdansk.pl