Jakie są najpoważniejsze przyczyny śmierci ptaków powodowanej przez ludzką cywilizację? Pierwsza to szyby i pułapki architektoniczne, druga to koty. Kochane przez ludzi mruczki mają swoją drugą naturę, są skutecznymi drapieżnikami. Nie ma pewności ile ofiar dopada przeciętny kot. Padają liczby od 20 do ponad 70 rocznie. Wśród nich jest sporo ptaków, szczególnie nieporadnych podlotów. Jak możemy ocenić spustoszenie czynione przez koty? W Wielkiej Brytanii koty przynoszą w ciągu roku ok. 220 milionów zwierząt, z czego jedna trzecia to ptaki. W Stanach wolno żyjące koty zabijają między 1,4 a 3,7 miliarda ptaków rocznie; liczba zabitych ssaków szacowana jest na 6,9-20,7 miliarda. W Australii koty codziennie łowią około miliona ptaków. W Polsce mamy około 6 milionów kotów. Jeśli skromnie przyjąć, że na każdego kota przypada 20 ofiar rocznie z czego 1/4 to ptaki. Daje nam to 30 milionów ptaków. Ale to wszystko to tylko naprawdę bardzo zaniżone szacunki. Jedno jest pewne ludzie nie pomagali do tej pory tak skutecznie żadnemu drapieżnikowi tak jak kotom. Leczą je, dokarmiają, budują domki, dbają żeby kotom nie działa się krzywda. Dla kotów robią to czego nie robią dla innych dzikich drapieżników np.lisów. Kierujemy się sercem nie zauważając skutków.
Fot.Pixabay
Koty to pogromcy ptaków – mówimy o tym w kolejnej audycji z cyklu „Ptasie Radio Gdańsk” nie po to żeby wywoływać wojnę pomiędzy kociarzami a ptasiarzami. Jedni i drudzy to wrażliwi miłośnicy zwierząt. Chodzi o pokazanie skali problemu, którego wiele osób nie chce widzieć. Czy jest możliwe rozwiązanie dylematu? Być może odpowiedź znajdziecie na profilu FB KOT W DOM. Polecamy lekturę.
UWAGA!!! Ze względu na zbliżające się wybory samorządowe i emisję audycji komitetów wyborczych na antenie Radia Gdańsk, kolejna audycja z cyklu Ptasie Radio Gdańsk ukaże się na antenie w poniedziałek 22 października, jak zwykle po godzinie 13.00.