Handel ludźmi i niewolnictwo to nadal aktualne terminy. Znamy je nie tylko z podręczników historii. Często, choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, dotyczą lub mogą dotyczyć nas bezpośrednio. O tym, czym jest współczesne niewolnictwo i jak mu przeciwdziałać przypomina jedenasty Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. Jak działają współcześni handlarze żywym towarem? Najczęściej, pod pozorem normalnie wyglądających ogłoszeń, rekrutują przyszłych pracowników. Ci zadowoleni z perspektywy dobrze płatnej pracy za granicą tracą czujność i zaczynają się kłopoty. Pozbawieni dokumentów i więzieni zmuszani są do niewolniczej pracy, prostytucji czy żebractwa.
Jedną z instytucji powołanych do przeciwdziałania takiemu procederowi jest, działający przy wojewodzie pomorskim, Zespół ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi. W jego skład wchodzą przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku, Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, Pomorskiego Kuratorium Oświaty, Okręgowego Inspektoratu Pracy, Wojewódzkiego Urzędu Pracy, ośrodków pomocy społecznej w Gdańsku, Gdyni, Sopocie i Słupsku, Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców oraz Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego PUW, a także organizacji pozarządowych: fundacji Dajemy Dzieciom Siłę i Centrum Wspierania Imigrantów i Imigrantek.
Katarzyna Stanulewicz dyrektor wydziału Polityki Społecznej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, a także członkini zespołu działającego przy Wojewodzie Pomorskim podkreśla, że coraz częściej mamy do czynienia właśnie ze zmuszaniem do pracy. Zwykle wpadamy w pułapkę z powodu własnej nieostrożności. Nie sprawdzamy wiarygodności przyszłego pracodawcy. Gorzej, nie sprawdzamy go w ogóle.
Natomiast Ewa Staniewicz – doradca Europejskich Służb Zatrudnienia EURES – zaznacza, że przy wyprawie do pracy za granicę powinniśmy sprawdzić nie tylko pracodawcę, ale także to, gdzie możemy szukać pomocy w razie potrzeby. Doradcy Europejskich Służb Zatrudnienia EURES działają w całej Unii Europejskiej. W Polsce między innymi w Wojewódzkich Urzędach Pracy i Ochotniczych Hufcach Pracy.
Statystyki pokazują, że nie jest najlepiej, bo co roku ofiarą handlu ludźmi co roku padają 2 miliony osób na świecie. Jedna trzecia z nich to dzieci. W Polsce przestępstwo handlu ludźmi zagrożone jest karą do 15 lat więzienia.
W związku z Europejskim Dniem Walki z Handlem Ludźmi Zespół ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi organizuje specjalne akcje informacyjne. Jego członkowie, w trzech trójmiejskich bibliotekach, poprowadzą spotkania informacyjne:
1. Biblioteka Manhattan
Gdańsk al. Grunwaldzka 82
godz. 17.00 – 19.00
prelegenci/członkowie Zespołu: Alicja Nowak, Ewa Wołczak 2. Biblioteka Sopocka „Sopoteka”
Sopot al. T. Kościuszki 14
godz. 17.30 – 19.00
prelegenci/członkowie Zespołu: Klaudia Iwicka, kpt. SG Robert Mroczek
3. Biblioteka z Pasją
Gdynia al. Zwycięstwa 96/98 PPNT bud.1
godz. 17.00 – 19.00
prelegenci/członkowie Zespołu: Martyna Kruszyńska, asp. Barbara Gawłowicz – Witkiewicz
Ponadto 18 października 2018 r. w sali Kina Rejs w Słupsku odbędzie się projekcja filmu „Zniewolony. 12 lat w niewoli”. Po emisji filmu przewidziany jest panel dyskusyjny.
Daniel Wojciechowski/mili