Czy można uniknąć raka? Jak długo rozwija się nowotwór i ile jest czasu na jego usunięcie? To tematy spotkania dla pacjentów i słuchaczy Radia Gdańsk, które odbędzie się w poniedziałek 19 listopada o godz. 14:00 w szpitalu klinicznym GUMed przy ul. Smoluchowskiego w Gdańsku.
W trakcie będzie można zadawać swoje pytania ekspertom, którymi będą specjalista onkologii i radioterapii dr hab. Elżbieta Senkus-Konefka, koordynator Centrum Chorób Piersi UCK i dr n. med. Maciej Świerblewski, specjalista chirurgii onkologicznej, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej UCK.
ONKOLODZY WYJAŚNIĄ TERAPIE
Lekarze, którzy są jednocześnie naukowcami Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśnią m.in. dlaczego nie wolno wierzyć szarlatanom, propagującym alternatywne metody leczenia raka. Powiedzą jak może zakończyć się dla chorego taka terapia i czy rzeczywiście witamina C, amigdalina, zioła z Chin albo z Meksyku, to dobra droga dla pacjenta walczącego z nowotworem.
Przedstawione zostaną m.in. najnowsze badania naukowe dotyczące tzw. niekonwencjonalnych terapii, w których naukowcy z Uniwersytetu Yale udowodnili, że skutkuje to o wiele wyższym ryzykiem śmierci.
CO MOŻNA ZROBIĆ ŻEBY NIE CHOROWAĆ
Mowa będzie też o profilaktyce nowotworów, zmianie w podejściu do ich leczenia, polegającej na wdrażaniu w ośrodkach onkologicznych tzw. unitów i roli poszczególnych specjalistów w zespole zajmującym się pacjentem. Lekarze mówić będą także o rodzajach proponowanych terapii, w tym operacjach oszczędzających. Wyjaśnią na czym one polegają m.in w raku piersi i jelita grubego. Rozmowa dotyczyć będzie również postępów nauki w poszukiwaniu skutecznych leków na raka.
Spotkanie będzie kolejnym z cyklu „Bądź zdrów bez kolejki” organizowanego wspólnie przez Radio Gdańsk, Gdański Uniwersytet Medyczny i Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku. Poprowadzi je dziennikarka Radia Gdańsk Joanna Matuszewska.
WSPÓLNY CYKL
„Bądź Zdrów bez kolejki” to autorski projekt rozpoczęty w 2017 r. którego celem jest poprawa wiedzy na temat zdrowia wśród mieszkańców Pomorza. Poradami i wiedzą dzielili się dotąd ortopedzi, fizjoterapeuci, kardiolodzy, lekarze stomatolodzy, endokrynolodzy, immunolodzy, diabetolodzy, gastroenterolodzy, reumatolodzy, dermatolodzy i specjaliści z Wydziału Farmaceutycznego GUMed.
Koordynatorami projektu są dziennikarka radiowa Joanna Matuszewska, rzecznik prasowy GUMed Joanna Śliwińska i Sylwia Mierzewska z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.
Napisz do naszej dziennikarki:
j.matuszewska@radiogdansk.pl