Dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy już niebawem będą mogli stać się studentami Politechniki Gdańskiej. Będzie to możliwe dzięki projektowi „Politechnika Wielu Pokoleń”, na który udało się uzyskać dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. – Projekt uzyskał ponad 2 miliony złotych dofinansowania, co pozwoli zorganizować szczególną jednostkę prowadzącą zajęcia – wyjaśnia doktor Monika Bizewska z działu projektów Politechniki. – Takie jednostki funkcjonują już na innych uczelniach, to na przykład uniwersytet dziecięcy czy uniwersytet dla dorosłych. Politechnika Gdańska poszła trochę szerzej i zamierzamy stworzyć zajęcia kompleksowe dla całego katalogu grup, czyli od przedszkola do seniora. Oferta w tym projekcie jest kompleksowa i obejmuje wszystkie dziedziny wiedzy i wydziały – dodaje.
„PRZEWIDUJEMY RÓŻNE SCENARIUSZE”
Propozycje tematów przygotowały wszystkie wydziały Politechniki Gdańskiej. Najszerszą ofertę przygotowały Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska (15 zajęć o różnej tematyce), Wydział Chemiczny (4 zajęcia) i Wydział Zarządzania i Ekonomii (4 zajęcia), jak również Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość (5 zajęć), Centrum Języków Obcych (4 zajęcia) oraz Centrum Sportu Akademickiego.
– Zajęcia prowadzone na uczelni będą dopasowane do każdej grupy odbiorców, w szczególności do najmłodszych – dodaje Monika Bizewska. – Przewidujemy różne scenariusze. Pierwotny pomysł był taki, żeby osoba, która się zapisuje, albo zapisuje swoje dziecko, przeszła jakieś wybrane przez siebie przedmioty, za które dostanie punkty ECTS, jak na normalnych studiach i na końcu otrzyma dyplom studenta PG. Trzeba to będzie jednak profilować, bo niekoniecznie taki przedszkolak będzie mógł chodzić na cały cykl kształcenia i ukończyć uniwersytet, więc taki program i założenia zostaną stworzone na początku realizacji projekt – wyjaśnia.
Program kształcenia zostanie opracowany wspólnie z Hevelianum oraz Kaszubskim Uniwersytetem Ludowym. Warsztaty obejmą tematykę nauk ścisłych i technicznych, a wśród nich matematykę, fizykę, chemię, elektrotechnikę, okrętownictwo, programowanie oraz nauki społeczno-ekonomiczne. Propozycje tematów przygotowały wszystkie wydziały Politechniki Gdańskiej.
Trzecia Misja Uczelni to konkurs MNiSW i NCBR finansowany ze środków Unii Europejskiej. Biorące w nim udział uczelnie przygotowały specjalne programy kształcenia, kursy i szkolenia skierowane do odbiorców spoza środowiska akademickiego. Dofinansowanie uzyskało 211 projektów z całej Polski. Jedno z najwyższych trafiło na Politechnikę Gdańską.
Pierwsze zajęcia mają rozpocząć się w przyszłym roku akademickim.
dw