Przed świętami Rada Miasta Gdyni przyjęła jednogłośnie uchwałę określającą nowe zasady w budżecie obywatelskim. Część zmian wynika z przepisów uchwalonych przez Sejm. Miasta na prawach powiatu od tego roku są zobowiązane przeznaczyć na budżet obywatelski co najmniej pół procent wydatków. O tym rozmawiali nasi goście. W studiu Radia Gdańsk dyskutowali gdyńscy radni: Jakub Ubych, przewodniczący klubu Samorządność Wojciecha Szczurka oraz Marek Dudziński z klubu Prawa i Sprawiedliwości.
– Jeżeli chodzi o budżet obywatelski Gdyni, będzie to już szósta edycja. Co bardzo ważne, ten budżet rośnie z każdym rokiem, w tym będzie rekordowy. Będzie to dziesięć milionów i jesteśmy dużo powyżej minimum, które określiła ustawa – mówił Jakub Ubych.
– Dzisiaj, po zmianach w ustawie z 2018 dotyczącej udziału obywateli w funkcjonowaniu samorządów, wprowadziliśmy szereg modyfikacji, które w budżecie obywatelskim tworzą silne narzędzie partycypacji obywatelskiej do tego, żeby mieszkańcy wpływali na kształt swojego miasta, kształt swoich gmin, kształt swoich powiatów – mówił Marek Dudziński.
– Budżet obywatelski w Gdyni obnaża smutną rzeczywistość braku inwestycji, często w podstawowe potrzeby mieszkańców. Infrastrukturalne, jak miejsca parkingowe, przez co tworzą się zatory w drobnych uliczkach. Niestety też często są stare, zaniedbane place zabaw. W naszym przekonaniu tymi rzeczami powinno się zajmować po prostu miasto – mówił Marek Dudziński.