Trzy ścieżki edukacyjne powstaną w Elblągu. Tym samym najciekawsze zabytki i skarby tego miasta zostaną niejako ponownie odkryte. – Jedna ze ścieżek prowadzić będzie szlakiem miejskich parków, druga przez stare miasto, zaś trzecia szlakiem unikalnych form przestrzennych – informuje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego prezydenta Elbląga. Elbląskie formy przestrzenne są efektem Biennale Form Przestrzennych – imprezy kulturalnej, która po raz pierwszy została zorganizowana w tym mieście w 1965 roku. – Ta idea, jak nigdzie indziej, w Elblągu została zrealizowana – opowiada Mierzejewski. – Wyniki prac artystów zmontowane i pospawane w elbląskim zakładzie mechanicznym „Zamech”, produkującym między innymi przekładnie i turbiny, umieszczono w różnych miejscach miasta. Wiele z nich zasługuje na uwagę, ze względu na jakość i rangę artystyczną. Takie biennale odbyło się tylko w Elblągu – dodaje.
– Oprócz wyznaczenia ścieżek edukacyjnych przygotowujemy także aplikację, umożliwiającą odnalezienie ciekawych obiektów na szlakach, wraz z ich historią. Aplikacja będzie w językach: polskim, niemieckim i angielskim – uzupełnia Łukasz Mierzejewski.
RZEŹBY DO RENOWACJI
W sumie w przestrzeni miasta stoi 40 form przestrzennych. W związku z tym projektem, 5 rzeźb, tzw. form przestrzennych, w Elblągu, przejdzie gruntowną renowację. – Dodatkowo 3 z nich zostaną doświetlone, tak, żeby w nocy jeszcze uwypuklić ich walory. To formy, znajdujące się blisko Centrum Sztuki Galeria El – precyzuje Mierzejewski.
Na wszystkich ścieżkach zostaną zamieszczone opisy, na szlakach staną też weneckie ławki oraz automaty z karmą dla kaczek, które miałyby stanąć w Parku Dolinka oraz Parku Traugutta. Ścieżki i remont rzeźb powinny zakończyć się do lata. Koszt prac to 450 tysięcy złotych.