19-letnia kobieta jako pierwsza na Pomorzu przeszła w słupskim szpitalu przeszczep węzłów chłonnych nowatorską metodą. Kilkugodzinną operację przeprowadził dr n. med Daniel Maliszewski, chirurg specjalizujący się w zabiegach rekonstrukcyjnych i stosujący techniki mikrochirurgiczne. Lekarz jako pierwszy zastosował metodę, którą operuje w Japonii prof. Takumi Yamamoto, dyrektor Międzynarodowego Centrum Leczenia Mikrochirurgicznego Obrzęku Chłonnego w Tokyo. Japoński specjalista przyjechał do Słupska, by w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistyczny im. Janusza Korczaka uczestniczyć w pierwszych tego typu operacjach.
TRZY PIERWSZE OPERACJE
W ciągu dwóch dni wykonane zostaną trzy operacje. – Pierwsza pacjentka to młoda kobieta, która ma problemy z chodzeniem z powodu nawracającego obrzęku chłonnego kończyn. Teraz ma 19 lat, w dzieciństwie chorowała na nowotwór. Z powodu neuroblastomy, którą miała w wieku 2 lat, usunięto jej wszystkie węzły chłonne w obrębie jamy brzusznej. Chcemy jej przywrócić możliwość chodzenia – mówi dr Daniel Maliszewski.
Kolejne dwie pacjentki to 42-letnia kobieta, chorująca w przeszłości na raka jajnika z obrzękiem nogi i 53-latka po operacji raka piersi i radioterapii, z obrzękiem limfatycznym ręki.
– U wszystkich pacjentek wykonane będą super-mikrochirurgiczne procedury, bo operujemy na naczyniach poniżej 1 milimetra. Wykonane zostaną tzw. anastomozy, czyli zespolenia pomiędzy naczyniami limfatycznymi a układem żylnym, żeby w ten sposób umożliwić odpływ chłonki. Z drugiej stron będą przeszczepy węzłów chłonnych pobrane albo z podbródka, albo z dołu pachowego i przeszczepione tam, gdzie występuje problem – dodaje chirurg.
TECHNIKA, UMIEJĘTNOŚCI I SPRZĘT
Dr Daniel Maliszewski jest chirurgiem onkologicznym i chirurgiem piersi, specjalizującym się w technice mikrochirurgicznej. Uczył się jej w wielu ośrodkach na świecie, m.in w Japonii. Operacje tego typu są możliwe dzięki sprzętowi, który kupił słupski szpital specjalistyczny.
– Pierwsza rzecz to mikroskop, bo operujemy w 20-40 krotnym powiększeniu. Kolejne urządzenie to specjalny zestaw do diagnostyki układu chłonnego z użyciem zieleni indocyjanianowej. To niezbędny sprzęt, który pokazuje gdzie drogi chłonne są drożne, a gdzie przepływu nie ma – tłumaczy dr Maliszewski.
JUŻ JEST KOLEJKA OCZEKUJĄCYCH
Obecnie w kolejce do zabiegu przeszczepienia węzłów chłonnych i udrożnienia układu limfatycznego czeka już 50 osób. Zabiegi przeszczepiania węzłów chłonnych robią od 2017 roku specjalisci z Centrum Onkologii w Gliwicach. Transplantacje wykonywane są tam jednocześnie z rekonstrukcją piersi u kobiet chorych na raka. Wykonano dotąd około 20 operacji.
Obrzęk chłonny może być wynikiem wrodzonych problemów, albo wystąpić jako jedno z powikłań choroby nowotworowej. Pacjentom chorującym na raka usuwa się węzły chłonne, bo układ limfatyczny to jedna z dróg, którymi rozwija się choroba nowotworowa. Po usunięciu węzłów chłonnych ryzyko nawrotu jest mniejsze.
Joanna Matuszewska
Napisz do autorki: j.matuszewska@radiogdansk.pl