Pierwszy dzień wiosny przez młodzież szkolną często traktowany jest jako znakomita okazja do opuszczenia szkolnych murów. Policjanci zadbają jednak, by uczniowie w dniu wagarowicza nie czuli się zbyt swobodnie i nie łamali prawa. 21 marca, czyli pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, tradycyjnie nazywany jest Dniem Wagarowicza. Uczniowie bardziej niż zwykle garną się wtedy do ucieczek z lekcji i omijania szkoły.
Aby w czasie nieobecności na zajęciach młodzież zachowywała się należycie, policja przeprowadzi wzmożone kontrole. Patrole częściej odwiedzać będą miejsca niedozwolone i niebezpieczne, a więc takie, które tego dnia szczególnie kuszą wagarowiczów.
CHODZI NIE TYLKO O ALKOHOL
Głównym celem funkcjonariuszy ma być zabezpieczenie porządku publicznego i ograniczenie przypadków chuligaństwa czy pijaństwa.
– Młodzież pozostająca bez opieki dorosłych jest przede wszystkim narażona na różnego rodzaju niebezpieczeństwa i zachowania prowadzące do głębokiej i nieodwracalnej demoralizacji. Do najczęściej występujących negatywnych zachowań można zaliczyć niebezpieczne zabawy, gromadzenie się w miejscach, w których przebywanie zagraża życiu i zdrowiu np. ruiny budynków czy piwnic, używanie tytoniu, alkoholu i innych środków psychoaktywnych, popełnianie czynów karalnych np. uszkodzenia mienia, nawiązywanie kontaktów ze środowiskiem przestępczym czy zakłócanie porządku publicznego poprzez wulgarne, aroganckie zachowywanie się – wyliczają funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Gdańskim.
Działania mają być prowadzone także w innych miastach.
mrud/mmt