Harcerz i pisarz – Władysław Wagner – został pośmiertnie uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta. – Gdy wypływał z Gdyni, miał niespełna 19 lat – opowiada córka Jana Wagnera, brata Władysława.
Wnuczka stryjeczna Wagnera Olimpia Dębska odebrała odznaczenie nadane Wagnerowi przez prezydenta Andrzeja Dudę. Medal wręczył jej wojewoda pomorski Dariusz Drelich. – Bardzo się cieszę, że spotkaliśmy się dzisiaj, żeby uhonorować mojego stryjecznego dziadka – zapewniła Olimpia Dębska. – Myślę, że Władysław Wagner byłby szczęśliwy. Zwłaszcza, że wczoraj z wokółziemskiego Rejsu Niepodległości wrócił „Dar Młodzieży” – dodała.
Posłuchaj rozmowy Anny Rębas z rodziną Wagnera:
„JEST Z NAMI DUCHOWO”
Swój rejs Władysław Wagner rozpoczął w 1932 roku .Siedem lat później został pierwszym Polakiem, który na jachcie zamknął pętlę wokółziemską. – Mam przekonanie i wiarę, że pan Władysław był wczoraj i jest dzisiaj obecny wśród nas. Jeżeli o nim pamiętamy, to znaczy, że jest z nami duchowo. Władysław Wagner jest postacią szczególnie wartą uhonorowania, ponieważ jego życie jest nierozerwalnie związane z odrodzoną Rzeczpospolitą – powiedział wojewoda pomorski Dariusz Drelich.
„ODKRYĆ NA NOWO”
O uczczenie pamięci słynnego żeglarza przez lata zabiegali członkowie Bractwa Wybrzeża – Mesy Kaprów Polskich, a z oficjalnym wnioskiem do prezydenta Andrzeja Dudy wystąpił obchodzący w tym roku 95-lecie Polski Związek Żeglarski. – Władysław Wagner został po wojnie całkowicie zapomniany i gdyby nie żeglarze, to w świadomości społecznej by nie istniał – mówił Jerzy Knabe, kapitan Bractwa Wybrzeża – Mesy Kaprów Polskich. – Postanowiliśmy odkryć go na nowo i utrwalić w pamięci. Bo trzeba dbać o historię naszego żeglarstwa – dodał.
FILM NA DARZE POMORZA
Podczas spotkania na Darze Pomorza pokazano również film „Śladami Władysława Wagnera” w reżyserii Marcina Grochowskiego.