Swołowo, zwane stolica Krainy w Kratę, zmieni się nie do poznania. Za prawie 15 mln zł zostaną zaadaptowane, przebudowane i zrewitalizowane kolejne budynki we wsi. To wspólny projekt Gminy Słupsk i Muzeum Pomorza Środkowego. – Będzie to kilkanaście najróżniejszych inwestycji w obrębie tej niewielkiej wsi – mówi wicewójt gminy Słupsk Adam Jaśkiewicz. – Przebudujemy i zrewitalizujemy Zagrodę Numer 5, którą gmina nabyła, świetlicę zaadaptujemy na noclegi, przebudujemy drogę powiatową. W projekcie wygospodarowano także środki na remont organów kościelnych w kościele filialnym.
W Zagrodzie Nr 5, historycznym siedlisku małego gospodarstwa, pojawi się „Zagroda inicjatyw twórczych”, którą będzie zarządzać Gminny Ośrodek Kultury.
DO SWOŁOWA PO ZDROWĄ ŻYWNOŚĆ
– Po remoncie będzie jednym z najładniejszym tego typu obiektów w kraju. Powstanie na bazie 150-letniej stodoły, gdzie zachowane zostaną stare elementy, ale dołożone zostaną także pewne nowości. Znajdzie się w niej pracownia gastronomiczna, swoje miejsce znajdą tam też strażacy i sklep oraz kawiarnia. Projekt nie kładzie nacisku tylko na funkcje kulturalne, ale też prospołeczne i prorozwojowe. Ma to zachęcać i przyciągać ludzi do przekształcania swojej działalności w kierunku produkcji żywności ekologicznej. W Swołowie działa już serowarnia, istnieje możliwość zakupu mleka czy wyrobów z gęsiny, już w tej chwili całorocznie. Chcemy, aby do Swołowa można było przyjeżdżać po zdrową żywność z certyfikatami.
Rewitalizacja Swołowa przez Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku dzięki unijnym dotacjom trwa od roku 2004.