Może to być sąsiad, znajomy lub dalszy krewny. Wolontariuszy, który zaopiekują się dziećmi gdańszczan, którzy borykają się z problemami wychowawczymi poszukuje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku.
Zgłoszeni otrzymają status tzw. rodziny wspierającej – tłumaczy Sylwia Ressel z MOPR-u. – Taka osoba podpisuje z nami umowę, na mocy której świadczy określone obowiązki. Na przykład jeśli rodzice są w pracy i nie mogą się opiekować dzieckiem, to ona jest w tym czasie rodzicem zastępczym – zabiera dziecko na lody, basen czy spacer i w ten sposób odciąża rodziców.
KREWNY, ZNAJOMY LUB SĄSIAD
Jak dodaje rozmówczyni Radia Gdańsk, do pełnienia roli rodziny wspierającej może zgłosić się każda osoba z najbliższego otoczenia. – Chodzi o takie osoby, które już w jakiś sposób pomagają rodzicom czy odciążają od opieki nad dziećmi. Może to być to też ktoś, kto chciałby pełnić taką rolę i wie, że jakaś rodzina ma kłopoty wychowawcze, jest pod opieką MOPR-u i dodatkowe wsparcie osoby z zewnątrz może być bardzo potrzebne.
MOPR ZWRÓCI KOSZTY
Osoba wspierająca może liczyć również na zwrot kosztów związanych z opieką. – Jeśli sama zapłaciła za bilet, wejściówkę do kina czy kupiła żywność dla dzieci, to my te pieniądze zwrócimy. Nie chcemy, by ta osoba ponosiła jakieś dodatkowe koszty z tego względu, że komuś pomaga. To, że jest osobą wspierającą, to i tak wielkie poświęcenie z jej strony – mówi Sylwia Ressel.
Chętni mogą zgłaszać się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Informacji o uzyskaniu statusu rodziny wspierającej udziela p. Elżbieta Omiecińska, tel. 58 347 82 85 lub kom. 797 909 118, MOPR, ul. Leczkowa 1A w Gdańsku.
Dominika Raszkiewicz