Aplikację mobilną dla swoich pacjentów przygotowało Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku. Przeznaczona jest dla pacjentów leczących się w Centrum Chorób Piersi, ale ma być z czasem rozszerzana. Aplikacja porządkuje informacje na temat raka piersi, leczenia nowotworu i skutków ubocznych. Pomaga też poruszać się po szpitalu klinicznym i kontaktować z personelem medycznym. Można ją pobrać i używać za darmo.
– To przydatne narzędzie, dzięki któremu łatwo zdobyć wiarygodne informacje na temat nowotworu piersi. W czasie wizyty w gabinecie nie zawsze jest czas na wyjaśnienie wszystkich wątpliwości. Pacjenci szukają odpowiedzi w internecie, a tam można trafić na nieprawdziwe informacje – mówi dr n. med. Jarosław Skokowski z Kliniki Chirurgii Onkologicznej UCK.
APLIKACJA Z PRZYDATNYMI INFORMACJAMI
– Aplikacja została tak zbudowana, by jej menu częściowo przypominało strukturę poradni leczenia piersi w UCK – wyjaśnia Monika Puchowska, koordynatorka powstania aplikacji. – Jedna ścieżka, to oferta dla pań, które są zdrowe i chcą jedynie kontrolować swoje piersi. Druga, to informacje dla kobiet, u których już rozpoznano raka. Aplikacja pozwala osobie korzystającej wybrać drogę najwłaściwszą dla jej stanu zdrowia – dodaje koordynatorka.
Aplikacja powstała, by na bieżąco monitorować stan pacjentów z rakiem piersi, a także zapewnić im dostęp do bieżących informacji dotyczących choroby. Autorką większości dostępnych artykułów jest dr hab. Elżbieta Senkus-Konefka, koordynator Centrum Chorób Piersi UCK.
Na zdj. dr hab. Elżbieta Senkus-Konefka. Fot. Joanna Matuszewska
– Chcemy dotrzeć do jak najszerszego grona w sposób maksymalnie przyjazny i łatwy w użyciu. Jednak to, o co najistotniejsze i najbardziej innowacyjne w tej aplikacji, to moduł zgłaszania działań niepożądanych, czyli np. pogarszającego się samopoczucia. To narzędzie daje nam możliwość szybszej, aktywnej reakcji. Tego rodzaju działania, nowatorskie w Polsce, mają udowodniony wpływ na poprawę wyników leczenia – tłumaczy onkolog.
STAŁY KONTAKT Z UCK
Pacjentki, które zainstalują aplikację na swoim telefonie, będą mogły codziennie wypełniać ankietę składającą się z kilkunastu pytań. Jednym z zadań będzie określenie swoich dolegliwości w skali od 1 do 4. W przypadku zaznaczenia 3. stopnia automatycznie zostanie wysyłany e-mail z informacją do pielęgniarki, która nawiąże kontakt z pacjentką.
– To narzędzie porządkuje chaos, jaki często dotyczy osób leczących się z powodu nowotworu. Dzięki aplikacji pacjentka może zapoznać się z historiami innych kobiet, które przeszły to samo leczenie. To bardzo pomaga uwierzyć, że można wyzdrowieć – dodaje psycholog kliniczny Milena Lachowicz. – Aplikacja jest bardzo przystępna w obsłudze, da sobie z nią radę każda osoba, nawet ktoś niezbyt zorientowany – dodaje psycholog.
TO NIE KONIEC DZIAŁAŃ
Aplikacja „Centrum Chorób Piersi UCK” to kolejne z działań, które zmierzają do poprawy jakości leczenia kobiet z nowotworem piersi w szpitalu klinicznym Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Placówka chce działać w ramach tzw. breast unitu, czyli wyspecjalizowanego ośrodka leczenia raka piersi. – Chcemy poddać się międzynarodowej ocenie i uzyskać certyfikat – mówi dyrektor naczelny UCK Jakub Kraszewski. Dodaje, że aplikacja dla osób korzystających z usług Centrum Chorób Piersi to początek. – Planujemy rozszerzyć zakres działania tego narzędzia o inne choroby onkologiczne, np. raka prostaty, czy płuca oraz o pacjentów poddawanych przeszczepom.
Centrum Chorób Piersi UCK to pierwsza aplikacja, jaką szpital z Pomorza przygotował dla swoich pacjentów. Można ją pobrać i korzystać z niej za darmo. Aktualnie dostępna jest w sklepie internetowym Google Play na telefony obsługiwane w systemie Android. Niebawem będzie dostępna również w App Store, dla użytkowników sytemu iOS.
Joanna Matuszewska
Napisz do autorki: j.matuszewska@radiogdansk.pl