W Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni rozpoczęło się II Forum „Wizja Rozwoju”. Przez dwa dni politycy, przedsiębiorcy oraz eksperci debatują na temat kierunków rozwoju polskiej i europejskiej gospodarki. Pierwszego dnia wystąpienie zaprezentował m.in. premier Mateusz Morawiecki.
Marcin Horała, poseł Poseł Prawa i Sprawiedliwości, podkreślał, że „głównym celem forum jest rozmowa o jak najlepszym wykorzystaniu efektów polskiego rozwoju oraz poszukiwanie pomysłów na przyszłość”.
– Chodzi nam o jakość tego rozwoju, o to, żeby on był samopodtrzymujący się, żeby nie zależał od czynników zewnętrznych i przekładał się na dobrostan społeczeństwa. Rozwój może oznaczać, że są dobre wskaźniki w tabelkach, ale ludzie na tym cierpią. To bardzo ważna sprawa, żebyśmy wychodząc z tej „choroby dziecięcej” Polski jako kraju biednego, namyślili się, jak na najbliższe dziesięciolecia zaplanować nasz rozwój – podkreślał Marcin Horała.
„SREBRNA EKONOMIA”
Debaty w Gdyni dotyczą m.in. nowych technologii, polityki klimatycznej, gospodarki morskiej oraz przedsiębiorczości. Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek zwraca uwagę na panele poświęcone seniorom.
– To znakomite tematy, które dotykają problemów i procesów, z którymi mierzą się przedsiębiorcy, zarówno związane z gospodarką, jak i tzw. „srebrną ekonomią”. Aktywność osób starszych, w wymiarze spędzania wolnego czasu, ale też ich potencjału, który mogą otwierać dla gospodarki w czasach, gdy wiele firm szuka pracowników, to wielkie wyzwanie – podkreślał prezydent Gdyni.
PREMIER DZIĘKUJE
Jednym z gości pierwszego dnia spotkań był premier Mateusz Morawiecki. Mówił on o rosnącej wydajności polskiej gospodarki. Podziękował też rodzimym przedsiębiorcom.
– Mamy znakomite dane ostatnio zaprezentowane, na tle innych państw europejskich. Wydajność polskich pracowników, polskiego biznesu, polskiego przemysłu wzrosły przez ostatnie 3 lata o 13,8 proc., najszybciej w Europie – zaznaczał. – To właśnie wydajność determinuje konkurencyjność przyszłości – dodał.
Materiał o II Forum „Wizja Rozwoju” przygotował nasz reporter Marcin Lange:
IAR/PAP/mrud