W Centrum Kliniki Nieinwazyjnej UCK otwarto specjalny pokój dzienny dla uczulonych na jad owadów. W przypadku silnych reakcji, potwierdzonych badaniami diagnostycznymi, alergicy kwalifikowani są do bezpłatnego odczulania. Zabieg ma uchronić pacjentów przed niebezpiecznymi wypadkami w przyszłości, które mogą zagrażać ich życiu. Jedna sesja trwa 8 godzin, a przeprowadzanie jej w specjalnym pokoju ma poprawić komfort pacjentów.
Terapię odczulania prowadzi się przez 8 godzin, co miesiąc przez 5 lat. Dla objętych leczeniem pacjentów w Centrum Kliniki Nieinwazyjnej UCK powstał pokój dzienny. Dzięki temu chorzy mogą przejść leczenie w godnych warunkach.
– Komfort pacjentów jest bardzo ważny. Pięcioletnie leczenie to bardzo długi i żmudny proces. Często jest jednak nieunikniony. Zdecydowanie łatwiej jest unikać pokarmów czy zwierząt wywołujących uczulenia, ale na owady nie mamy wpływu, zwłaszcza w lecie. Terapia odczulania może poprawić nie tylko komfort życia, ale także je uratować – tłumaczył doktor nauk medycznych Jan Romantowski.
ODCZULANIE W LUKSUSOWYCH WARUNKACH
– Te 8 godzin, które nasi podopieczni spędzają co miesiąc, będą mijały im w miłym otoczeniu. Podczas kilkuletniej terapii ciężko się nie przyzwyczaić do pacjenta. Chcemy dla nich jak najlepiej – mówiła Ewa Jassem, koordynator Kliniki Alergologii i Peumonologii UCK.
Odczulania na jad owadów błonkoskrzydłych, przeprowadzane w warunkach szpitalnych, są w 100 procentach refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Znaczną większość pacjentów udaje się całkowicie wyleczyć.
Karolina Hasiec