Poszukiwanie i rozbrajanie min, strzelanie z trenażerów, marsze na azymut oraz… wojskowa zaprawa. Kilkudziesięciu ochotników w różnym wieku przez 9 godzin sprawdzało, jak to jest być żołnierzem na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce. Wszyscy wzięli udział w akcji „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej” przygotowanej przez MON.
– Nie tylko młodzi ludzie, ale też osoby w kwiecie wieku zapoznają się tu z codziennością życia i pracy żołnierza – mówi rzecznik prasowy Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce mjr Karolina Krzewina-Hyc. – Mogą zapoznać się ze sprzętem i wyposażeniem jednostki, w której biorą udział w zajęciach i sprawdzenie swoich możliwości. Część z konkurencji jest punktowana i oceniana, wymaga od naszych uczestników wysiłku zarówno indywidualnego, jak i zbiorowego.
PRZYJECHALI Z CIEKAWOŚCI
Rzecznik dodaje, że część z osób przyjechała na poligon z ciekawości, aby go poznać. – Jesteśmy na co dzień zamknięci, bo prowadzimy i zabezpieczamy strzelanie bojowe wojsk, które przyjeżdżają na poligon. Spora liczba osób jednak chce potwierdzenia swojego wyboru, z którym się zmierzyli. Wykorzystują te zajęcia po to, aby przekonać się, że wybór, którego dokonują, jest wyborem właściwym. I taki jest cel tych zajęć. Jednak muszę powiedzieć, że jestem pod wrażeniem, zwłaszcza po zajęciach na strzelnicy, bo nawet panie mają dobre predyspozycje jeśli chodzi o strzelanie.
KOLEJNA EDYCJA
Zajęcia „Wojskowe wyzwanie” to część kolejnej edycji kampanii „Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej”. Jednodniowy udział w zajęciach z żołnierzami jest możliwy do 24 sierpnia w kilkunastu jednostkach w całym kraju.
W kolejne soboty swoje obiekty udostępnią Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, 17. Brygada Zmechanizowana w Wędrzynie, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie, 18. Pułk Rozpoznawczy w Białymstoku, Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, 15. Brygada Zmechanizowana w Giżycku, 7. Brygada Obrony Wybrzeża w Słupsku, 1. Pułk Saperów w Brzegu i 2. Pułk Rozpoznawczy w Hrubieszowie.
W dniu szkolenia zainteresowani będą mogli dowiedzieć się również, co zrobić, żeby wstąpić do wojska. Punkty rekrutacyjne przedstawią ofertę edukacyjną, m.in. wojskowych uczelni wyższych i najmłodszej placówki – Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego w Warszawie, w którym nauka rozpocznie się we wrześniu br.
Marcin Kamiński/mkul