Już trzeci epizod Etapowej Wyprawy Dookoła Świata im. Ignacego Domeyki i Władysława Wagnera rozpoczął się 19 sierpnia. W roku setnej rocznicy nawiązania relacji dyplomatycznych Polska – Chile, licealiści z CXXII LO im. Domeyki w Warszawie oraz studenci amerykanistyki Uniwersytetu Warszawskiego wyruszą w daleką podróż do Ameryki Południowej.
Będą w ten sposób promować Polskę, swoich bohaterów oraz przeprowadzić serię pokazów pełnometrażowego filmu fabularnego „Skarb Domeyki” ich autorstwa. Uczniowie będą spotykać ze swoimi rówieśnikami z chilijskich szkół i uniwersytetów. Etap Ameryka Południowa potrwa ponad trzy tygodnie, zakończy się 11 września.
Patronami wyprawy są dwaj wybitni, lecz nieznani polscy podróżnicy: Ignacy Domeyko – polski geolog, obrońca praw ludności autochtonicznej, nauczyciel w Liceo Cordovez, reformator szkolnictwa i górnictwa w Chile oraz Władysław Wagner – harcerz i żeglarz, pierwszy Polak, który opłynął świat pod żaglami, jeszcze przed II Wojną Światową oraz był prekursorem rozwoju Brytyjskich Wysp Dziewiczych.
5 TYS. KILOMETRÓW
Przemierzając Chile licealiści i studenci pokonają ponad 5 tys. km, zatrzymując się m.in. w Santiago de Chile, Punta Arenas, Valparaiso, La Serenie, Coquimbo czy Antofagaście.
FILM, KTÓRY STWORZYLI MŁODZI
Głównymi wydarzeniami tego etapu będą oficjalna chilijska premiera filmu „Skarb Domeyki” w domu I. Domeyki w Santiago oraz pokazy specjalne m. in. w teatrze w Liceo Cordovez w La Serenie. Na wydarzenia zaproszeni zostaną przedstawiciele władz oraz rodzina uczonego. Możliwe, że film zostanie wyemitowany w chilijskich stacjach telewizyjnych.
Film „Skarb Domeyki” jest produkcją realizowaną przez trzy lata przez młodzież zrzeszoną w Telewizji Szkolnej IgnaśTV. Wraz z dwójką studentów (w rolach: Kamil Wodka oraz Sylwia Skrzypczak – absolwenci szkół filmowych) widz podróżuje po miejscach związanych z życiem Ignacego Domeyki. Produkcja była realizowana w Chile i w Polsce, na Litwie oraz we Francji. Obraz wzbogacony jest o flashbacki historyczne, które dzięki wykorzystaniu techniki green screen oraz charakteryzacji przenoszą widza do XIX wieku. Co warte podkreślenia, średnia wieku ekipy filmowej wynosiła jedynie 17 lat. Film powstał dzięki zaangażowaniu setek osób oraz kilkudziesięciu partnerów.
NIEKONWENCJONALNE PODRÓŻE
– Wyprawą chcemy promować także niekonwencjonalne podróże poza utartymi szlakami. Pragniemy udowodnić, że młodzież ma moc działania i może dokonywać potencjalnie niemożliwego – pomimo braku ogromnych funduszy – mówił Marcin Grochowski, koordynator wyprawy.
BĘDZIE WIĘCEJ ETAPÓW
Etap Ameryka Południowa jest częścią projektu Etapowej Wyprawy Dookoła Świata, która podzielona została na 7 epizodów, by móc rozłożyć ją w czasie, ułatwić logistykę, zwiększyć rotację uczestników oraz zminimalizować jednorazowe koszty. Wolontariusze przemierzą ponad 120 tys. km, odwiedzając ponad 30 miast w ponad 10 krajach na 4 kontynentach.
Do tej pory odbyły się dwa etapy – Etap Ameryka Północna oraz Etap Specjalny – Rejs Niepodległości. Oprócz Etapu Ameryka Południowa na lata 2019 – 2021 planowane są także kolejne odsłony: Etap Europa Środkowo-Wschodnia, Etap Europa Zachodnia, Etap Australia i Oceania oraz Etap Karaiby.
DOMEYKO & WAGNER
Wyprawa odbywa się w ramach kampanii Domeyko & Wagner – Dziedzictwo, która organizowana jest przez CXXII LO im. Ignacego Domeyki w Warszawie. W całości organizowana jest przez młodzież. Dyrekcja szkoły pełni funkcję wyłącznie kontrolną i ostatecznie zatwierdzającą. Dzięki temu młodzież uczy się na własnych błędach, rozwija pasję oraz zdobywa doświadczenia poprzez działanie i podczas podróży, do miejsc które wcześniej znali jedynie ze zdjęć.
Więcej o kampanii >>> TUTAJ.
https://www.youtube.com/watch?v=f7YPfsMnXU
oprac. pOr