Westerplatte położone to niezamieszkany, zalesiony półwysep pomiędzy Zatoką Gdańską i zakolem Martwej Wisły, tzw. Zakrętem Pięciu Gwizdków. Należy do dzielnicy Przeróbka. Graniczy od południa z Wisłoujściem i Portem Północnym, a przez Martwą Wisłę z Nowym Portem. A dziś razem z Anną Rębas podpływamy na Westerplatte od strony wody. Możliwość taką stworzyło Muzeum II Wojny Światowej. Regularne kursowanie statku na trasie Gdańsk – Westerplatte rozpoczęło się w połowie lipca w ramach projektu muzeum na wodzie.
Muzeum na wodzie jest przedsięwzięciem, mającym na celu stworzenie kompleksowej i spójnej opowieści o II wojnie światowej, uwzględniającej teren pola bitwy na Westerplatte. W trakcie rejsu przewodnicy przedstawiają historię gdańskiego portu, a następnie oprowadzają po terenie pola bitwy, przybliżając jego przejmującą historię z pierwszych dni września 1939 roku.
Idea stworzenia połączenia wodnego pomiędzy nowoczesnym Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku a historycznym polem bitwy na Westerplatte, będącym zarówno symbolem początku jednego z najtragiczniejszych konfliktów w dziejach ludzkości, jak i bohaterskiej obrony, powstała w kwietniu 2017 r., w momencie połączenia dwóch państwowych instytucji kultury: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.