Po obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża, odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.
W uroczystości uczestniczyli między innymi premier Mateusz Morawiecki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha, metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, wicepremier Piotr Gliński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. Podczas uroczystości podpisano też akt erekcyjny, który został zamknięty w kapsule czasu, która została wmurowana razem z kamieniem węgielnym. Kamień poświęcił arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Otwarto też wystawę czasową „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej” w budynku Elektrowni na półwyspie Westerplatte.
„ODRABIAMY ZALEGŁOŚCI”
Mateusz Morawiecki podkreślał, że w ostatnich latach brakowało siły i woli, aby walczyć o prawdę i przypominać ją potomnym. – Dlatego dzisiaj, wmurowując ten kamień węgielny pod Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, odrabiamy zaległości ostatnich 30 lat i wykonujemy pracę, która będzie ważna nie tylko dla nas i dla naszych potomnych, będzie ważna dla Europy, dla całego świata” – podkreślił premier.
– Dzisiaj symbolicznie zamykamy taki pierścień instytucjonalnej pamięci, który od kilku lat powstaje w Polsce – tak z kolei mówił Piotr Gliński o rozpoczęciu budowy nowego muzeum. – Przez ponad siedemdziesiąt lat nie powstawały instytucje pamięci, które powinny powstać po to, żeby polska wspólnota narodowa była właścicielem swojej pamięci i żeby kolejne pokolenia były w sposób cywilizowany, w sposób pokojowy, uczone o polskiej historii, o pamięci, o wyborach, które konstytuują każdą wspólnotę. Bo ludzkie wybory, to, jak my wybieramy w życiu, zwłaszcza w tych najtrudniejszych momentach próby, mówią o tym, kim jesteśmy, mówią o naszej tożsamości, mówią o naszej możliwości trwania, rozwoju i obrony naszych wartości – podkreślił.
– Pozwólcie Państwo, że do słów powitania dołączę także słowa podziękowania za to, że to Muzeum II Wojny Światowej przypadło w zaszczycie inwestowanie i budowanie Muzeum na świętej dla Polaków ziemi, w miejscu tak ważnym jak Westerplatte. To oczywiście ogromne zobowiązanie, ale to zobowiązanie traktujemy jako wielkie wyróżnienie dla naszej instytucji i zaszczyt – podkreślał dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki.
– Westerplatte dzisiaj zaczyna być nie tylko historią, ale zaczyna być też przyszłością. O Westerplatte i o wartościach Westerplatte jako o przyszłości mówił święty papież Polak Jan Paweł II w swojej homilii do młodych z czerwca 1987 roku. Mówił wprost o domu przyszłości i dodawał, że jeśli chcemy bronić naszej historii to musimy tę historię znać – a żeby poznać tę historię wybudujemy w tym miejscu piękne Muzeum, które będzie opowiadać o bohaterach z września 1939 roku – dodał.
„MARZENIE SPRZED KILKUNASTU LAT”
Głos zabrał również Jarosław Sellin. – Zaczynamy realizację marzenia, o którym mówiliśmy już kilkanaście lat temu. Nie udawało się. Nasi następcy przy władzy, kiedy ją utraciliśmy w roku 2007, zaniechali tego projektu. Natychmiast po powrocie do władzy w roku 2015 powołaliśmy to muzeum i dzisiaj zaczynamy realizować jego budowę. Myślę – i tak sobie marzę – żebyśmy w roku 2023, w 20. rocznicę wpisania pola bitwy na Westerplatte na ekskluzywną listę prezydencką pomników historii, już dużą część tego plenerowego muzeum mieli zrealizowaną – powiedział wiceminister.
PAP/rg