Ministerstwo Edukacji Narodowej uruchomiło całodobową, bezpłatną, ogólnopolską infolinię dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Od 1 października będą mogli oni uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników. Wystarczy zadzwonić pod numer 800 080 222.
Infolinię prowadzi Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, która wygrała konkurs ogłoszony przez ministerstwo edukacji. Telefon został uruchomiony dzięki pieniądzom z Narodowego Programu Zdrowia.
WIELE NEGATYWNYCH ZJAWISK
Pod bezpłatny numer telefonu może zadzwonić każda młoda osoba mająca problemy w domu, w szkole czy też w relacjach rówieśniczych.
„Dynamicznie rozwijający się świat, przemoc w internecie, zmiany społeczne, których nie rozumieją nawet dorośli, mogą wydawać się przytłaczające dla młodych ludzi. Wiele negatywnych zjawisk społecznych – cyberprzemoc, zaburzenia odżywiania, zażywanie substancji psychoaktywnych, samookaleczanie to całkiem realne problemy, które wymagają interwencji specjalisty” – czytamy w komunikacie resortu edukacji.
CORAZ CZĘŚCIEJ ZAPADAJĄ NA DEPRESJE
MEN zaznaczył w komunikacie, że młodzi ludzie coraz częściej zapadają na depresje i nerwice.
– Wielu z nich pada ofiarą przemocy i agresji – słownej i fizycznej ze strony rówieśników i dorosłych, są coraz bardziej samotni, często nie mają z kim porozmawiać o swoich problemach. Dzięki nowej infolinii będą mogli skontaktować się ze specjalistami z fundacji 24 godziny na dobę i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach – poinformował MEN .
DOROŚLI TEŻ MOGĄ LICZYĆ NA POMOC
W ramach infolinii pracownicy fundacji wspierają także osoby dorosłe, opiekunów i nauczycieli, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi. Wszystkie działania są realizowane bezpłatnie i anonimowo.
Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewniło, że specjaliści Fundacji ITAKA to doświadczeni psychologowie, pedagodzy i prawnicy, którzy udzielają porad zarówno przez telefon, czat, jak i e-mail. Pełen wykaz dyżurów jest na oficjalnej stronie projektu: www.liniadzieciom.pl.
PAP/mkul