8 października mija termin na złożenie wniosku o wpisanie do rejestru wyborców. By to umożliwić, gdańscy urzędnicy będą pracować w sobotę 5 października oraz 7 i 8 października do godziny 18:00. W niedzielę 13 października będziemy wybierać przedstawicieli do Parlamentu. Jeżeli tego dnia nie możemy zagłosować w miejscu swojego zameldowania, wystarczy wykonać kilka prostych kroków, aby znaleźć się w aktualnym spisie bądź rejestrze wyborców i by móc oddać głos w innym niż zazwyczaj lokalu wyborczym.
DOPISZ SIĘ DO REJESTRU WYBORCÓW
– Powinnością prezydenta miasta jest takie ułatwienie organizacji procesu przedwyborczego, aby jak najwięcej osób, chcących wziąć udział w wyborach, mogło z tego prawa skorzystać – podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Staramy się umożliwić głosowanie każdemu. W związku z tym zmieniamy godziny przyjmowania różnych wniosków i wydawania zaświadczeń – dodaje.
W sobotę 5 października między 9:00 a 13:00 w budynku urzędu miejskiego przy ul. Nowe Ogrody 8/12, będzie można się zameldować, dopisać do spisu wyborców albo pobrać zaświadczenie do głosowania. W poniedziałek i wtorek, w ostatnie dni dopisywania się do spisu wyborców, wszystkie trzy Zespoły Obsługi Mieszkańców będą działać do godziny 18:00.
Piątek 11 października to ostatni dzień na pobranie zaświadczeń, umożliwiających głosowanie na terenie całego kraju oraz w konsulatach – wszystkie trzy Zespoły Obsługi Mieszkańców będą czynne do godziny 17:00.
CZTERY LOKALE WYBORCZE ZMIENIŁY SIEDZIBĘ
Na terenie Gdańska jest 198 obwodów głosowania, z czego 17 to tzw. „obwody odrębne”, czyli lokale wyborcze, utworzone w szpitalach, domach pomocy, domach studenckich czy zakładzie karnym. Ponad połowa spośród wszystkich lokali to obiekty przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami.
Zdecydowana większość obwodów głosowania zlokalizowana jest w tych samych miejscach, w których mieściły się podczas poprzednich wyborów. Cztery zmieniły siedzibę. Zmiany dotyczą obwodów: nr 32 w Śródmieściu (z Technikum Łączności przeniesiony do szkoły specjalnej przy ul. Karpiej 1), nr 58 na Chełmie – komisja przeniosła się do przedszkola przy ul. Rogalińskiej, nr 107 we Wrzeszczu Górnym (z Traugutta do przedszkola przy ul. Do Studzienki) oraz nr 115 we Wrzeszczu Dolnym z ul Wrzeszczańskiej do szkoły przy ul. Kościuszki.
Wszyscy wyborcy, aby mieć pewność, do których obwodów należą ich ulice, powinni zapoznać się z Obwieszczeniem Prezydenta Miasta Gdańska o obwodach głosowania, dostępnym w wielu uczęszczanych miejscach w mieście, w komunikacji miejskiej, a także na stronie Gdańsk.pl.
OSOBY SŁABSZE MOGĄ LICZYĆ NA DOWÓZ
– Osoby, które nie czują się na siłach, by samodzielnie udać się wybory, mogą poprosić o pomoc. Można to zrobić telefonicznie i zamówić transport z domu do komisji i z powrotem do domu – zapowiada Tomasz Filipowicz, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich.
W tym celu wystarczy zadzwonić pod całodobowy numer telefonu Gdańskiego Centrum Kontaktu (58)52 44 500. Zgłoszenia będą też przyjmowane w dniu wyborów.
WYBORY – GŁOSUJEMY NA JEDNĄ LISTĘ I JEDNEGO KANDYDATA
Wybory do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zostaną przeprowadzone 13 października 2019 r. w godzinach od 7:00 do 21:00.
W wyborach do Sejmu RP głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając na karcie do głosowania znak „X” w kratce z lewej strony, wyłącznie obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy.
W wyborach do Senatu RP można głosować tylko na jednego kandydata, stawiając znak „X” w kratce z lewej strony obok nazwiska tego kandydata.
Katarzyna Moritz