Trzecią fazę badań przejdzie w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym szczepionka przeciwko cukrzycy typu pierwszego u dzieci. – Mamy już środki na dokończenie badań. Staramy się o kolejne, żeby poszerzyć ich zakres i przebadać dzieci, u których jeszcze choroba się nie ujawniła, ale już można wstępnie stwierdzić, że dziecko jest nią zagrożone – mówiła w Radiu Gdańsk prof. dr hab. Małgorzata Myśliwiec, kierownik Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii GUMed, członkini Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia, która wraz z prof. Piotrem Trzonkowskim i współpracownikami, opracowała szczepionkę na cukrzycę typu I u dzieci. W rozmowie z Joanną Matuszewską, profesor mówiła jak wygląda produkcja szczepionki. – Pacjent przebywa na oddziale, gdzie pobierana jest mu krew, która trafia do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Tam odseparowane zostają z niej limfocyty, które następnie trafiają do laboratorium prof. Trzonkowskiego.
Profesor opracowaną przez siebie metodą wyodrębnia i namnaża pewien rodzaj limfocytów – limfocyty TREG. Cały proces trwa tydzień-dwa. Gotowy preparat podawany jest pacjentowi i stymuluje jego układ immunologiczny – mówiła prof. Myśliwiec. Dodała, że szczepionka jest skuteczna i może odroczyć pełnoobjawową cukrzycę o 3-4 lata.
Długotrwałość procesu i wymagania laboratorium powodują, że miesięcznie można wyprodukować szczepionkę jedynie dla dwojga dzieci. Obecnie jest ona podawana jedynie odpłatnie, po podpisaniu umowy z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Trwają starania, by lek zarejestrować, tak by mógł być refundowany.
Fot. Julia Rzepecka
Pierwsze objawy cukrzycy typu pierwszego u dzieci to spadek wagi, pragnienie i częstsze oddawanie moczu. To może być pomylone z innymi chorobami i oddalać moment postawienia prawidłowej diagnozy. W audycji była też mowa o codzienności pacjentów z cukrzycą i dostępie do nowoczesnych terapii w ramach NFZ.