– Nie tylko podsłuchujemy pszczoły ale też sprawdzamy temperaturę w ulu i wilgotność – opowiada w Radio Gdańsk Tymoteusz Cejrowski z Politechniki Gdańskiej, jeden z członków ekipy opracowującej system monitoringu pasieki. Na odległość będzie można sprawdzać w jakiej kondycji są zwierzęta i czy złodziej nie dobrał się do uli.
Pszczoła miodna jest jednym z głównych owadów, które zapylają ponad połowę wszystkich roślin używanych w przemyśle spożywczym. Życie i zdrowie pszczół zależy silnie od jakości środowiska naturalnego, w którym mieszkają i pracują. Niekorzystne zmiany w środowisku naturalnym prowadzą do upadku całych pasiek. Problem masowego ubytku pszczół na skutek chorób ma skalę globalną i znany jest jako zjawisko Colony Collapse Disorder (CCD), czyli Masowe Ginięcie Pszczół.
Ule rozstawia się zwykle w miejscach odosobnionych. System elektronicznego monitoringu ma również chronić pasiekę przed wandalami. Fot. Pixabay
Pszczelarzom na pewno przyda się system sprawdzania na odległość co dzieje się z ich pszczołami. Tymoteusz Cejrowski pochodzi z rodziny w której hoduje się pszczoły. – Już z dziadkiem chodziłem do pasieki i wybieraliśmy miód. Obecnie ule przejął mój tato. Gdy poszedłem na studia zacząłem kombinować z elektroniką – opowiada. Obecnie rodzinna pasieka jest mini poligonem doświadczalnym, podobnie jak ule eksperta merytorycznego zespołu projektowego dr Juliana Szymańskiego. Każdy pszczelarz potrzebuje w możliwie jak najkrótszym czasie informacji o wystąpieniu sytuacji szkodliwych dla jego pszczół. Naukowcy wierzą, że dzięki systemowi, wyposażonemu w dedykowane rozwiązania sprzętowe i algorytmy analizy dźwiękowej, uda się sprostać temu wyzwaniu.
Tymoteusz Cejrowski w rozmowie z Włodkiem Raszkiewiczem. Fot.RG
Opracowywany system będzie polegał na zbudowaniu sieci energooszczędnych urządzeń monitorujących pasiekę pszczelarską, które mają zbierać dane dotyczące temperatury, wilgotności oraz dźwięku, a także informacje o próbach kradzieży uli lub wandalizmu. Dane te będą wysyłane na zdalny serwer, gdzie zostaną przeanalizowane, pod kątem występowania zjawisk, które pszczelarze określają jako krytyczne. Zestawienie danych trafi do pszczelarza poprzez aplikację internetową. Taki przepływ informacji umożliwi szybką reakcję i zapobieganie dalszym stratom.
Zespół projektowy „Smartula” przy pracy. Fot.PG
W skład zespołu projektowego „Smartula” pracującego nad rozwiązaniem wchodzą pracownicy PG: dr inż. Andrzej Sobecki, dr inż. Julian Szymański, mgr inż. Tymoteusz Cejrowski, oraz absolwenci PG: inż. Patryk Cyrzan, inż. Łukasz Kamrowski, mgr inż. Michał Szymański, a także mgr inż. Emilian Świtalski, absolwent Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
Posłuchaj rozmowy z Tymoteuszem Cejrowskim emitowanej w audycji Włodka Raszkiewicza „Pomysłowy Włodzimierz”:
System powstaje w odpowiedzi na problem zgłoszony przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu, w ramach projektu „e-Pionier II – Wsparcie inwestorów z branży ICT szansą na rozwój potencjału uzdolnionych programistów” (POPC 3.3) realizowanego przez spółkę celową EXCENTO. Projekt uzyskał finansowanie oraz wsparcie inwestora – spółki Sescom S.A. Firma zdecydowała się na inwestycję w projekt zarówno ze względu na aspekt środowiskowy i ekologiczny, ale również widząc w tym rozwiązaniu konkretny potencjał biznesowy.