Zakończyły się prace ekshumacyjne ofiar niemieckiej eksterminacji ludności polskiej w okolicach Działdowa. Naczelnik gdańskiego pionu śledczego IPN wraz z grupą biegłych i specjalistów odnaleźli szczątki co najmniej pięćdziesięciu i prochy kilkuset osób oraz ćwierć tysiąca artefaktów.
Od 26 do 31 października tego roku prok. Tomasz Jankowski, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku wraz z grupą biegłych i specjalistów z zakresu archeologii i antropologii, przeprowadził ekshumacje ofiar niemieckich zbrodni, dokonanych w początkach okupacji w okolicach m. Białuty.
W wyniku prac pionu śledczego IPN ujawniono szczątki co najmniej 50 osób zamordowanych w Utajonym Ośrodku Zagłady Soldau, w tym dzieci. W trakcie prac odkryto miejsce, gdzie zsypywano resztki stosu ciałopalnego, zawierającego popioły, fragmenty przepalonych kości ludzkich oraz drobne przedmioty osobiste. Popioły i szczątki przenoszono w drewnianej konstrukcji, rodzaju skrzyni, której pozostałości również odsłonięto. Wydobyto około 1,5 tony prochów ludzkich, szereg fragmentów nadpalonych kości, pochodzących od co najmniej kilkuset osób i ponad ćwierć tysiąca artefaktów.
LICZNE PRZEDMIOTY
Znaleziono także należące do więźniów przedmioty – w sumie ćwierć tysiąca artefaktów – a wśród nich medaliki katolickie, łyżki, noże i ręcznie wykonane przez więźniów obozu krzyżyki, obrączki, pierścionki, różaniec i jego elementy, fragmenty okularów, buty i ich elementy, spinki do włosów, sprzączki od pasków i szelek, szczoteczka do zębów, przedwojenne monety polskie różnego nominału, szereg guzików, w tym z orłem w koronie, pociski i łuski, klucze i wiele innych – podkreśla Jan Hlebowicz, rzecznik rzecznik gdańskiego oddziału IPN.
Na zlecenie prokuratora zespół Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie planuje przeprowadzić kompleksowe badania ujawnionych szczątków ludzkich. Wybrane fragmenty kostne wytypowane będą do badań DNA. Celem badań jest ustalenie metod zatarcia śladów zbrodni, określenie mechanizmu śmierci ofiar, a także próba ich identyfikacji.
IPN Oddział w Gdańsku/oprac. mk/dw