Nadzwyczajny tytuł Honoris Causa Uniwersytetu Gdańskiego otrzymał dr Thomas Bach, prezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Zasłynął z zaangażowania w działania na rzecz sportu wyczynowego oraz równego traktowania sportowców z całego świata, a także za walkę z dopingiem. Tytuł nadano w środę w Dworze Artusa w Gdańsku. Bach odwiedził też Gdańską Szkołę Szermierki i spotkał się z jej uczniami.
Senat Uniwersytetu Gdańskiego nadał najwyższe akademickie wyróżnienie dr. Thomasowi Bachowi za wkład w rozwój międzynarodowego ruchu olimpijskiego oraz działanie na rzecz praw człowieka i pokoju na świecie. Tytuł został nadany na wniosek Rady Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.
Uroczystość prowadził prof. dr hab. Piotr Stepnowski, prorektor ds. nauki, a laudację wygłosił prof. dr hab. Andrzej Gąsiorowski, dyrektor Instytutu Politologii Uniwersytetu Gdańskiego.
„DOKONAŁ NIEMOŻLIWEGO”
– Dr Thomas Bach to przede wszystkim człowiek, który zasłużył się dla ruchu olimpijskiego niezwykle ozdrowieńczym wpływem na współczesny sport – mówił prof. Stepnowski. – Ma też specjalne zasługi dla krzewienia pokoju na świecie. Dokonał czegoś niemożliwego, jak doprowadzenie do występu obu Korei pod jedną flagą podczas Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu – mówił.
– Bycie uhonorowanym przez Uniwersytet Gdański tutaj, w mieście wolności i solidarności, i dołączenie do grona tak znanych laureatów tej nagrody jest dla mnie wyjątkowym momentem, ponieważ Międzynarodowy Komitet Olimpijski dzieli wartości solidarności, tolerancji i pokoju z Uniwersytetem Gdańskim – mówił Thomas Bach.
ODWIEDZIŁ GDAŃSKĄ SZKOŁĘ SZERMIERKI
Szef Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach odwiedził Gdańską Szkołę Szermierki przy ul. VII Dwór. Przyszedł skromny, uśmiechnięty i bez obstawy. Powitała go kilkudziesięcioosobowa grupa uczniów, adeptów szermierki – dyscypliny którą przed laty uprawiał.
– Gdańsk to piękne miasto. Każdy kto myśli o Gdańsku, myśli o mieście wolności i Solidarności. To także miasto świetlanej przyszłości. Myślę, że mogę śmiało powiedzieć, że czuję się tu jak w domu – powiedział szef MKOl Thomas Bach. I nie były to puste słowa. Dowodzi temu choćby czas, który poświęcił uczniom szkoły. Podczas kilkunastominutowego spotkania, sternik komitetu rozdawał dzieciom upominki olimpijskie, pytał o plany na przyszłość, żartował. Wyraźnie wpłynął też na oficjalny charakter uroczystości, czyniąc ją radosną i otwartą. Wśród gości pojawili się m.in. prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki, oraz Ryszard Sobczak i Cezary Siess – polscy medaliści olimpijscy z Barcelony z 1992 roku, których dekorował na podium… Thomas Bach.
(Fot. Radio Gdańsk/Paweł Kątnik)
RADY DLA MŁODYCH ADEPTÓW
Malwina Kołodziejczyk floret trenuje od 9 lat. Jest absolwentką Gdańskiej Szkoły Szermierki i sportowcem z ambicjami. Mury szkoły opuszczała jako liderka klasyfikacji kadetek. W trakcie uroczystości miała okazję poznać Thomasa Bacha. – Nie sądziłam, że będę miała szansę porozmawiać z prezesem MKOl. Pan Bach podszedł do nas tak bardzo otwarcie, łamiąc bariery. Powiedział, że ma nadzieję spotkać się ze mną podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku – wspomina florecistka.
WALCZY Z DOPINGIEM
Dr Thomas Bach, obecnie prezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, jest utytułowanym sportowcem, byłym mistrzem olimpijskim, zdobył złoty medal we florecie (klasyfikacja drużynowa) w igrzyskach XXI Olimpiady w Montrealu w 1976 r. oraz światowej sławy promotorem sportu. Z zawodu jest prawnikiem, obrał jednak karierę sportową i osiągał sukcesy jako sportowiec i wybitny działacz społeczny w obszarze sportu.
Jest szczególnie zaangażowany w działania na rzecz sportu wyczynowego, propagowanie etyki rywalizacji sportowej (szczególnie walka z dopingiem) oraz działania na rzecz równego traktowania sportowców z całego świata. Prezydentem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego został w 2013 roku i prowadzi MKOl zgodnie z mottem „jedność i różnorodność”. Dwa główne cele prezydentury Thomasa Bacha to usprawnienie procesu wyboru miast ubiegających się o igrzyska olimpijskie oraz walka z dopingiem.
Posłuchaj materiału dziennikarzy Radia Gdańsk:
Julia Rzepecka/Paweł Kątnik