Powstały 33 historie, które mają integrować niepełnosprawnych z pełnosprawnymi. Książkę i audiobooka stworzyło Stowarzyszenie Dwie Strony Medalu. Publikacja opowiada o niepełnosprawnych sportowcach. W Gdyni odbyło się wspólne czytanie bajek, w którym udział wzięli aktorzy – Dominik Bąk oraz Wojciech Mecwaldowski.
– Bajki są adresowane do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Każda z historii opisuje inną dyscyplinę sportu i grupę sportowców. To między innymi boks, tenis stołowy, pływanie czy jazda konna dla osób niepełnosprawnych. Chcemy pokazać dzieciom, że będąc osobą niepełnosprawną, tak samo mamy prawo do marzeń czy planów. Mamy prawo żyć tak samo, jak osoba w pełni sprawna – wyjaśnia prezes stowarzyszenia Dwie Strony Medalu, Magda Kulczewska.
JAK WESPRZEĆ NIEPEŁNOSPRAWNYCH?
We wspólnym czytaniu wzięły udział przedszkolaki. Byli także uczniowie z gdyńskich szkół. Po wysłuchaniu opowieści mieli mnóstwo pomysłów, w jaki sposób można wspierać osoby niepełnosprawne. – Od tych, którzy nie słyszą, możemy uczyć się języka migowego. Możemy też zostać tłumaczem takiej osoby. Niektóre psy pracują dla osób niepełnosprawnych. Na przykład przeprowadzają je przez ulicę. Są specjalnie wyszkolone – opowiadały dzieci.
(Fot. Radio Gdańsk/Magdalena Manasterska)
„CZASEM BARDZIEJ SPRAWNI NIŻ MY”
Maluchom bajki czytali aktorzy, których nie trzeba było specjalnie namawiać do przyjazdu do Gdyni. – Bardzo ważne jest, by dzieci wiedziały, w jakim świecie żyjemy i kto w tym świecie żyje z nami. To, w jakim zespole jesteśmy, jaką jesteśmy grupą i kto do niej należy, daje nam siłę. A największą siłę daje nam to, kiedy wokół są ludzie niepełnosprawni, czasem bardziej sprawni niż my – mówił Wojciech Mecwaldowski.
Na miejscu pojawiły się także gdyńskie organizacje pozarządowe, działające na rzecz osób niepełnosprawnych. Jedną z atrakcji były wspólne warsztaty plastyczne.
Magdalena Manasterska/pOr