Ciężki sprzęt i zmagazynowane kłody zaniepokoiły mieszkańców Wrzeszcza i dzielnicy Piecki Migowo. W miejskim lesie nad Jaśkową Doliną prowadzona jest wycinka. Urzędnicy uspokajają, ponieważ usuniętych zostanie około 2 proc. drzewa z całego lasu.
Spacerowicze z lasów nad Jaśkową Doliną byli zaskoczeni, gdy na ścieżkach zaczęły pojawiać się powycinane kłody drewna. Tym bardziej, że wycinka odbywa się ona na terenie, który należy do miasta.
W sprawie interweniował radny Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Majewski. – Pozwoliłem sobie na skierowanie interpelacji do władz miasta w tej sprawie. Gdańsk kreuje się na miasto ekologiczne, a wycinka budzi zastrzeżenia, czy tak właśnie jest. Od wielu lat wiadomo, że las ma charakter retencyjny, a wycinka ogranicza jego możliwości pochłaniania – mówi Majewski.
W podobnym tonie wypowiada się aktywista miejski Kamil Gołębiowski.
– Taki las, po którym spacerujemy z dużą przecinką narażony jest na wiatrołomy. Pozostawienie go samemu sobie wzmocniłoby go. Byłby on bardziej bezpieczny – mówi Gołębiewski.
UZYSKANE DREWNO TO 2 PROC. CAŁOŚCI NA TYM TERENIE
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni potwierdza, że w ramach prac związanych z utrzymaniem drzewostanów komunalnych wykonywane są prace w rejonie Jaśkowej Doliny.
– Drzewa na wskazanym terenie wycinane są na podstawie Planu Urządzania Lasu sporządzonego na lata 2016 – 2025 dla Lasu Komunalnego Miasta Gdańska zgodnie z zawartymi tam wytycznymi – mówi Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy GZDiZ.
Usunięto wyłącznie drzewa martwe, zamierające oraz pochodzące z wiatrołomów i wiatrowałów, czyli drzew uszkodzonych przez wiatr.
– Ze względu na fakt, że wyłomy i wywały dotyczą drzew żywych, ocenianie prac w drzewostanie po ich zakończeniu sprawiać może błędne wrażenie usunięcia drzew zdrowych – przekonuje Kiljan.
Co ważne, uzyskane drewno, które widać przy drodze, stanowi 2 proc. spośród całości na tym terenie. Trafi ono na sprzedaż.
PRACE ZGODNE Z PRAWEM
Wszystkie prace prowadzone w lasach komunalnych Miasta Gdańska uwzględniają wskazania dotyczące ochrony walorów przyrodniczo-leśnych, w tym ochrony gatunkowej zwierząt oraz retencji wodnej.
Właściwie prowadzona gospodarka leśna polepsza stabilność drzewostanów, ich odporność na czynniki biotyczne i abiotyczne.
Prace zostały zlecone przez GZDiZ i będą kontynuowane w roku 2020 oraz latach kolejnych.
Posłuchaj materiału naszego reportera.
Maciej Naskręt