Już czwarty zlot żeglarzy ku czci wielkiego Polaka Władysława Wagnera odbędzie się za rok – 27, 28 i 29 stycznia na Karaibach. Od 2012 roku te spotkania organizuje Polonia amerykańska i kanadyjska.
W styczniu 2021 roku na słynnej zatoce, na którą przez wiele lat patrzył Wagner, pojawić się ma kilkaset osób z całego świata na ok. 100 jachtach z biało-czerwoną banderą. Przygotowania już się rozpoczęły. Szykuje się do tego także Radio Gdańsk – nad imprezą objęliśmy patronat.
URODZINY MABEL WAGNER
Przed nami także inne ważne wydarzenie. W Orlando na Florydzie mieszka wdowa po Wagnerze – Mabel Wagner. W lipcu tego roku skończy 95 lat – poinformował na Facebooku organizator Zlotu Wagnerowskiego na British Virgine Island Zbigniew Turkiewicz. To on jest w stałym kontakcie z żoną wielkiego Polaka.
Zbigniew Turkiewicz dba też o spuściznę Wagnera i stara się pozyskiwać wszystkie rozsiane po świecie pamiątki i rękopisy, jak na przykład odnaleziony ostatnio przez naszą reporterkę manuskrypt dziennika Wagnera „Podług słońca i gwiazd” w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku.
(Fot. Radio Gdańsk/Anna Rębas)
W 7 LAT DOOKOŁA ŚWIATA
Wagner jako pierwszy opłynął świat. Podróż zajęła mu 7 lat. Rozpoczęła się 8 lipca 1932 w Gdyni. Odbył ją na trzech łodziach: Zjawa, Zjawa II i Zjawa III. Podczas podróży prowadził osobisty dziennik, pamiętnik z opisem swoich przygód. Potem został przetłumaczony na język angielski. Gdy szykował się w 1939 roku do powrotu do kraju, wybuchła wojna. Zjawa III dostała od Polskiego Konsula Generalnego polecenie, by pozostać w Anglii.
Do kraju Wagner nigdy już nie powrócił. Pozostawał osobą bezpaństwową, mieszkając w Anglii i na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Osiadł na wyspie Beef Island. Tam mieszkał ze swoją żoną i dziećmi. Zmarł w wieku 80 lat na Florydzie. Teraz żeglarz będzie miał swoją ulicę na Karaibach – na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych.
Anna Rębas/pOr