Gdański Uniwersytet Medyczny zaliczony do elitarnego grona 10 najlepszych polskich szkół wyższych w ministerialnym konkursie „Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza”. W ciągu najbliższych siedmiu lat szkoła ma otrzymać ponad 100 mln złotych na badania.
– Przyznane dofinansowanie przyczyni się do rozwoju całego Pomorza – ocenia minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. – Gdański Uniwersytet Medyczny jest jedyną uczelnią medyczną, która znalazła się w tej dziesiątce wybranych i jest jedną z dwóch pomorskich uczelni w tym gronie (w programie jest też Politechnika Gdańska – przyp. red.) To dowód na ogromny potencjał naukowego środowiska w Trójmieście i szansa rozwojowa nie tylko dla tych uczelni, ale też dla całego regionu.
SZANSA NA MIĘDZYNARODOWY ROZWÓJ
O rozwoju mówi też rektor GUMedu profesor Marcin Gruchała. – Rzeczywiście rozwijamy się bardzo konsekwentnie już od kilku lat. Na przestrzeni ostatnich byliśmy zawsze w czołówce rankingów polskich uczelni akademickich. Jednak naszym celem, i myślę, że w tym pomogą nam pozyskane środki, jest stanie się widocznymi na arenie międzynarodowej. Chcemy zająć wyższą pozycję w światowym rankingu szanghajskim.
Pieniądze, które wkrótce otrzyma gdańska uczelnia, będą przyznane na rozwój w trzech dominujących obszarach: onkologii, kardiologii i biologii molekularnej. – Wniosek złożony do programu konsultowaliśmy ze studentami i to oni pomogli nam wskazać te trzy ważne obszary – potwierdza rektor uczelni. – To wśród tych studentów są przyszli doktoranci, profesorowie i mam nadzieję również laureaci tak prestiżowych nagród jak Nagroda Nobla. Dlatego nie ma rozwoju nowoczesnej nauki bez angażowania do tego procesu studentów, zwłaszcza tych najzdolniejszych.
NAUCZYĆ SIĘ UCZYĆ
– Przekazaliśmy panu rektorowi, że chcielibyśmy lepiej nauczyć się prowadzenia badań naukowych, by nauczono nas metodologii. Jako studenci kierunku lekarskiego uczymy się głównie medycyny i jak leczyć ludzi, a niekoniecznie jak prowadzić badania. Pewna część z nas oczywiście się tym zajmuje, ale robi to w swoim własnym czasie, pokątnie – uzupełnia Szymon Zdanowski, student VI roku GUMed.
Dominika Raszkiewicz