To jest wielka chwila dla Ministerstwa Kultury, to wielki moment dla mieszkańców Gdańska, sądzę, że też dla całej Polski – powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej wiceminister kultury Magdalena Gawin o wniosku o wpisanie Stoczni Gdańskiej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Wiceminister kultury przypomniała, że 31 stycznia wraz z wiceprezydentem Gdańska Alanem Aleksandrowiczem i przedstawicielami Polski złożyli wniosek w Paryżu o wpis Stoczni Gdańskiej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO razem z projektem planu zarządzania.
– To jest wielka chwila dla Ministerstwa Kultury, to wielki moment dla mieszkańców Gdańska, sądzę, że też dla całej Polski” – powiedziała Gawin.
Wiceminister #Gawin: „Musimy pamiętać, że od tego miejsca, od Stoczni Gdańskiej rozpoczęło się zjednoczenie Europy. Dlatego z wielką satysfakcję składaliśmy ten wniosek razem z samorządem @gdansk, udowadniając, że w fundamentalnych sprawach Polacy potrafią być zgodni” pic.twitter.com/waNFJjQ3gU
— Ministerstwo Kultury (@MKiDN_GOV_PL) February 4, 2020
40 LAT PO PODPISANIU POROZUMIEŃ SIERPNIOWYCH
Oceniła, że Stocznia Gdańska jest jednym z najważniejszych miejsc, nie tylko w Polsce, ale i w Europie. – Jest też miejscem niezwykłym, bo wszyscy pamiętamy strajki z 1980 r. – przypomniała. Zwróciła uwagę, że w tym roku będziemy obchodzić 40. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych. – Wtedy po raz pierwszy władza komunistyczna była zmuszona usiąść do stołu i negocjować z robotnikami. To nie był jeszcze jeden strajk zakończony tragicznie, to był ten strajk, który zmienił historię Polski, Europy i świata – mówiła.
Zauważyła, że Stocznia Gdańska to miejsce narodzin „Solidarności” i upadku żelaznej kurtyny. – Od tego miejsca rozpoczęło się zjednoczenie Europy – podkreśliła.
PAP/mim