W środę Gościem Dnia Radia Gdańsk będzie europosłanka i była minister spraw zagranicznych Anna Fotyga. Andrzej Urbański porozmawia z nią m.in. o międzynarodowej konferencji „Bezpieczeństwo i Gospodarka Morska”, a także zapyta o potencjalne zagrożenia dla Polaków wynikające z Brexitu. Na tę rozmowę zapraszamy o godzinie 8:30.
Czy zniknie pomnik upamiętniający pomordowanych przez Niemców członków polonijnego klubu Gedania? Między innymi na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć w środowych Komentarzach Radia Gdańsk po godzinie 9:00, które poprowadzi Olga Zielińska. Jej gośćmi będą publicystka Małgorzata Puternicka oraz Andrzej Ługin z Gdańskiej Strefy Prestiżu. W tej audycji porozmawiamy także o walce o prawdę historyczną w kontekście Polski na arenie międzynarodowej, a także o reformie trzeciej władzy w Polsce.
Czy koronawirus zniszczy handel na morzach? To temat środowej audycji Ludzie i Pieniądze. Gośćmi Artura Kiełbasińskiego będą Wioletta Kakowska-Mehring z Trójmiasto.pl oraz Artur Jadeszko, prezes zarządu spółki ATC Cargo. Przed radioodbiorniki zapraszamy o godzinie 9:30.
W audycji Co za Historia Wojciech Suleciński poruszy temat ostatnich słów Władimira Putina dotyczących Polski i spróbuje odpowiedzieć na pytanie, dlaczego pamięć historyczna wykorzystywana jest do tworzenia nacjonalistycznej narracji. Gościem naszego dziennikarza będzie Grzegorz Berendt, zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej. Na tę rozmowę zapraszamy chwilę po godzinie 11:00.
Godzina 15:20 to czas na poradnik językowy Między Słowami. Dr Barbara Kamińska i Tomasz Olszewski spróbują odpowiedzieć na trudne pytania dotyczące języka polskiego i rozwiać wątpliwości dotyczące wymowy, odmiany czy znaczenia niektórych wyrazów.
Środa to dzień w naszej rozgłośni poświęcony morzu, dlatego już o 18:10 w imieniu Sylwestra Pięty zapraszamy na program Nasza flota, choć nieduża. Z kolei o 18:30 Anna Rębas w Magazynie Morskim sprawdzi, co słychać na wodach Bałtyku.
Zaślubiny Polski z morzem to temat kolejnej odsłony Strefy historii pod redakcją Marzeny Bakowskiej. Tuż po godz. 21:00 o specyfice powrotu Polski nad Bałtyk w 1920, międzynarodowych uzgodnieniach i samym dniu zaślubin, czyli 10 lutego 1920 roku w Pucku opowiedzą: Łukasz Grzędzicki, Dyrektor Kancelarii Sejmiku Województwa Pomorskiego oraz przedstawiciele Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni – dyrektor Tomasz Miegoń, wicedyrektor Aleksander Gosk i Wirginia Węglińska.