Zdjęcia z zajmowania Pomorza przez Armię Czerwoną często były „ustawkami”. Fotoreporterzy wykonywali je w celach propagandowych dzień lub kilka dni po wkroczeniu do miasta. Miedzy innymi podpalano budynki, żeby dodać dramatyzmu. Zdarzało się, że fotografie powstawały w miejscach, o które w ogóle nie toczyły się walki.
Jednym z sowieckich fotoreporterów, który znalazł się na początku 1945 roku na Pomorzu był Arkadij Szajchet, czyli jeden z najwybitniejszych artystów w dziejach fotoreportażu. Dla niego aranżowano plany zdjęciowe. Zbiór jego fotografii odkupiło od jego potomków Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Ponad setkę zdjęć umieścili w swej książce dr Tomasz Gliniecki i dr Dmitriy Panto. W audycji rozmawiamy z autorami albumu „Krzywy obraz wojny. Armia Czerwona w Gdańsku i Prusach w 1945”.
Ponadto w związku z 40. rocznicą przypominamy przełomową wyprawę w dziejach światowej wspinaczki. 17 lutego 1980 r. alpiniści Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki dokonali pierwszego zimowego wejścia na ośmiotysięcznik – najwyższy szczyt Ziemi Mount Everest. Natomiast prof. Katarzyna Rozmarynowska i dr Ewa Barylewska – Szymańska opowiadają o ogrodach w Gdańsku w XVIII wieku.